Vyliec.sk > Liek > Adamon SR

Adamon SR

Adamon SRAdamon SR je liek, ktorý sa používa na liečbu bolesti. Patrí do skupiny analgetiká – anodyná a jeho účinnou látkou je tramadol.


Princíp lieku Adamon SR

Tento liek patrí medzi tzv. opioidy. Účinná látka tramadol je zlúčenina, ktorá účinkuje na centrálny nervový systém (CNS). Ovplyvňuje neuromediátory  (zlúčeniny v mozgu prenášajúce nervové vzruchy medzi bunkami), kedy narúša odoslanie správy o bolesti do mozgu a pôsobí aj v mozgu, kde zabraňuje odosielaniu správy o pociťovaní bolesti. To znamená, že Adamon SR nezabraňuje výskytu bolesti, no skôr bolesť nebudeme príliš pociťovať.

Je nutné dodať, že pôsobí rovnako ako antidepresíva. Okrem toho liek postupne uvoľňuje svoju účinnú látku, a preto pôsobí na CNS relatívne dlho.

Využitie

Adamon SR je určený na liečbu stredne silnej a veľmi silnej bolesti. Z toho dôvodu sa užíva menej často ako lieky zo skupiny NSPZL a dostávajú ho len určití pacienti.

Možno ho použiť u chorých s ťažkými ortopedickými bolesťami pri ochorení chrbtice alebo u pokročilých foriem artrózy, využiť sa môže aj u bolestí pri pásovom opare a pri nádorových bolestiach.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Adamon SR sa vyrába vo forme tabliet o sile 50, 100, 150 a 200 mg. Zvyčajná uvodná dávka je 50-100 mg dvakrát denne. Lekár môže zvýšiť túto dávku až na 150-200 mg dvakrát denne podľa potreby. Maximálna dávka je 400 mg denne, ktorá sa nesmie prekročiť.

Tablety sa zvyčajne užívajú každých 12 hodín v tom istom čase každé ráno a večer s jedlom alebo bez jedla a zapijú sa dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Adamon SR môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Pomerne často boli pozorované nežiaduce účinky ako je nechutenstvo, nevoľnosť, zápcha a vracanie. Liečení ľudia sa tiež viac sťažujú na bolesti hlavy, motanie hlavy, únavu a ospalosť. Vzácnejšie sa počas dlhodobejšej liečby môže objaviť epileptický záchvat. Pri predávkovaní môže dôjsť k poruche vedomia, zástave dychu a smrti.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú problémy s prehĺtaním, žihľavka, dýchavičnosť a opuch tváre, jazyka alebo hltana. Vzácnejšie sa však môže objaviť aj anafylaktický šok.

Tento liek nesmú užívať pacienti majúci epilepsiu, ktorá nie je kontrolovaná liečbou. Okrem toho nie je vhodný pre pacientov mladších ako 12 rokov. Liek obsahuje stolový cukor – sacharózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.