Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Abelcet

AbelcetAbelcet je liek, ktorý môžeme zaradiť medzi lieky proti plesniam (antimykotiká). Ďalej je indikovaný ako liek druhej voľby pre liečbu ťažkých systémových plesňových ochorení u pacientov, ktorí nereagovali na konvenčnú liečbu amfotericínom B alebo na iný systémový protiplesňový liek, ďalej u tých, ktorí majú obličkové komplikácie alebo iné kontraindikácie pre bežné použitie amfotericínu B alebo u pacientov, u ktorých amfotericín B vyvolal nefrotoxicitu. Jeho účinnou zložkou je zlúčeniny amfotericín B.

Abelcet a jeho princíp


Amfotericín B je látka účinkujúcich proti plesniam. Zlúčenina sa naviaže na ergosterol, čo je dôležitá stavebná zložka bunkovej membrány plesní.

Väzba amfotericínu B na ergosterol zvýši priepustnosť membrány a spôsobí tak smrť plesňovej bunky.

Využitie

Tento liek sa používa na liečbu veľmi závažných mykotických infekcií, ak sa plesne dostali do hlbokých tkanív v tele.

Príkladom môžu byť ťažké kvasinkové infekcie, aspergilové infekcia, blastomykózy, mukormykózy, kryptokokové meningitídy (zápal mozgu), a pod.

Plesne sa vyskytujú často a nachádzajú sa všade v prírode. Za normálnych okolností však nespôsobujú infekcie.

Za určitých podmienok napríklad keď imunitný systém človeka nepracuje správne, niektoré druhy plesní môžu u ľudí spôsobiť infekcie.

Podávanie

Môže sa podávať iba podľa rozhodnutia lekára. Preparát sa vyrába v podobe vodného roztoku, ktorý je určený na intravenózne podanie v podobe infúzie.

Podá sa ako kvapková infúzia do žily na ruke počas približne dvoch hodín.

Odporúčaná denná dávka je 5,0 mg na každý kilogram hmotnosti. Dávka záleží na závažnosti infekcie, váhe a veku pacienta a na jeho celkovom zdravotnom stave.

Nevýhody

Liek môže mať pomerne veľkú radu nežiaducich účinkov. Po jeho aplikácii sa pomerne často objavuje zvýšená telesná teplota, bolesti hlavy, zimnica a zhoršenie funkcie obličiek (zriedkavo nemožno vylúčiť akútne zlyhanie obličiek).

Abelcet ovplyvňuje aj tráviaci trakt a vyvoláva pocity nevoľnosti, nechutenstvo a zvracanie. U pacientov boli pozorované aj zmeny vo vnútornom prostredí organizmu s častou hypokaliémiou.

U niektorých ľudí môže dôjsť k poškodeniu pečene so zvýšením pečeňových testov a vzácne aj so vznikom žltačky a známok pečeňového zlyhania.

Liek môže mať vplyv na krvotvorbu za vzniku chudokrvnosti a nedostatku krvných doštičiek. Vylúčiť nemožno ani vznik alergických reakcií vrátane nebezpečného anafylaktického šoku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button