Mukormykóza

Mukormykóza je súborné označenie pre skupinu infekčných ochorení, ktoré sú spôsobené určitými plesňami. Ide o veľmi zriedkavo sa vyskytujúce choroby, je však dobré o nich aspoň niečo málo vedieť. Aké sú príčiny vzniku týchto ochorení, ako sa prejavujú, ako ich diagnostikovať a liečiť? Všetky dôležité informácie sa dočítate v tomto článku.
Obsah článku:
Mukormykóza a jej príčiny
Plesne patria napríklad do rodu Rhizopus, Absidia a Rhizomucor.
K napadnutiu týmito plesňami u bežného človeka nedochádza, infekcie sú zriedkavé a typicky sa rozvíjajú u ľudí s ťažkou podvýživou a vážne oslabenou imunitou (ľudia užívajúci imunosupresíva, ľudia s AIDS a pod.).
Prejavy
Pomerne častý vstup plesne do organizmu je dýchacími cestami, vzniká potom dutinová (zápal dutín) alebo pľúcna forma mukormykózy.
Okrem zvýšenej teploty býva prítomný suchý kašeľ a dýchavičnosť, niekedy dochádza k vykašliavaniu krvi.
Ďalšou typicky postihnutou telesnou sústavou je mozog, mukormykóza môže napadnúť mozgové pleny (meningitída) aj mozgové tkanivo (encefalitída).
K šíreniu plesne môže dochádzať okolo krvných ciev alebo aj ich vnútrom, čo zvyšuje riziko vzniku lokálnych krvných zrazenín (trombov).
Diagnostika
Diagnóza môže byť určená na základe mikrobiologického vyšetrenia vzorky z postihnutého tkaniva alebo steru z napadnutej sliznice.
Liečba
Účinnú liečbu možno viesť pomocou protiplesňových liekov (antimykotík), pomerne účinnou látkou je zlúčenina amfotericín B. Niekedy je nutné voliť lokálne chirurgické zákroky na odstránenie infekciou silne poškodeného tkaniva.
Celková prognóza väčšinou nebýva dobrá, čo je dané aj celkovým stavom pacienta. Znovu opakujeme, že bežný človek nie je rozhodne typickým cieľom pre plesne spôsobujúce mukormykózu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/mukormykoza
Použité zdroje: základné zdroje textu