Pŕhľava dvojdomá (žihľava)

žihľavaLatinsky: Urtica dioica
Česky: Kopřiva dvoudomá
Ľudovo: Žihľava
Čeľaď: Pŕhľavovité

Charakteristika rastliny pŕhľava dvojdomá


Pŕhľava dvojdomá je veľmi známa a rozšírená 50 – 120 cm vysoká trváca bylina, celá pokrytá žľaznatými pŕhlivými chlpmi. Z jej plazivého, bohato rozkonáreného podzemku vyrastá väčšie množstvo štvorhranných stoniek. Má krížmo protistojné stopkaté listy so široko kopijovitou tmavozelenou čepeľou, ktorá má hrubo pílkovitý okraj.

Rastlina je dvojdomá – niektoré jedince pŕhľavy majú v koncových aj pazušných metlinách iba samčie kvety so štyrmi tyčinkami, iné iba samičie kvety s piestikom a štetôčkovitou bliznou. Kvety sú drobné, zelené a opeľujú sa vetrom. Bylina býva niekedy aj jednodomá. Plod je drobná vajcovitá nažka. Semená sa však vyvíjajú zriedka, rastlina sa rozmnožuje vegetatívne, oddeľovaním dcérskych rastlín od rozkonáreného podzemku.

Výskyt

Rastie ako burina od nížin až do podhoria v priekopach, pri cestách a pri vodných tokoch, najmä v blízkosti ľudských obydlí. Obľubuje vlhké pôdy s vyšším obsahom dusíka.

Zber a úprava

pŕhlivaZbierajú sa listy a vňať v čase kvitnutia, zriedkavejšie aj koreň, ktorý sa zbiera na jeseň. Vňať aj koreň sa po rozkrájaní rýchlo sušia pri teplote do 50 °C.

Účinné látky

Listy majú vysoký obsah chlorofylu, z ktorého sa získava fytol, potrebný na syntézu vitamínu K. Medzi liečebne zaujímavé obsahové látky patria kyseliny (mravčia, kremičitá), amíny, glukokiníny, fytoncidy, vitamíny, minerálne látky, triesloviny, živica a iné.

Pŕhľava dvojdomá a jej liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Pripraví sa zaparením 1 lyžičky rastliny s názvom pŕhľava dvojdomá pohárom horúcej vody. Po odstáli (asi 10 min.) sa pije trikrát denne. Zápar z 20 g pŕhľavy na 1 liter vody sa používa ako obklad na kĺbové ochorenia, akné a pod.

Odvar

Urtica dioicaOdvar z čerstvej alebo sušenej vňate sa pripraví varením troch lyžíc rastlinného materiálu vo štvrť‘ litri vody počas 5 minút. Pije sa po dúškoch ráno a večer. Silnejší odvar v zriedenom octe sa používa aj na umývanie vlasov. Podporuje ich kvalitu a rast.

Tinktúra

Tinktúra alebo liehový extrakt sa užíva po kvapkách aj vnútorne, aj na natieranie pokožky.

Čerstvá šťava

Čerstvú vňať rastliny s menom pŕhľava dvojdomá odšťavíme na odšťavovači alebo pomelieme a vytlačíme šťavu. Dennú dávku uchovávame v chladničke, užívame 3x denne kávovú lyžičku do pohára vlažnej vody 20 minút pred jedlom pri ekzéme a ďalších kožných problémoch alebo na jar ako očistnú kúru a proti jarnej únave.

Zaujímavosti:

  • Mladé listy rastliny s názvom pŕhľava dvojdomá sa v jarnej kuchyni vhodne využijú podobne ako špenát. Majú vysoký obsah vápnika a železa. Tepelnou úpravou sa pŕhlivá látka rozkladá.
  • Liečivé účinky majú všetky druhy pŕhľavy.
  • V 18. storočí sa lykové vlákna žihľavy používali na výrobu priadze a tkanín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button