Echinacea purpurová

echinacea purpurováLatinsky: Echinacea purpurea
Česky:  Třapatkovka nachová
Ľudovo:  Divoký kvet prérie
Čeľaď: Astrovité

Charakteristika rastliny


Echinacea purpurová je trváca bylina. Z jej pomerne mohutného kolovitého koreňa vyrastá rozkonárená stonka s vajcovito kopijovitými listami. Na kužeľovitom lôžku kvetného úboru sú v strede zoskupené samičie rúrkovité kvety a po obvode sú ružové až bledopurpurové samčie jazykovité kvety.

Krásne súkvetie má priemer 8 – 15 cm. Jeho jazykovité kvety starnutím ovisnú. Plody sú štvorhranné nažky a vyvíjajú sa zo samičích kvetov.

Výskyt a pestovanie

Echinacea purpurová sa u nás pestuje v záhradách a parkoch ako okrasná rastlina. Rozmnožuje sa semenami alebo odkopkami. Pochádza zo Severnej Ameriky ako liečivá rastlina Indiánov. Hoci je u nás známa už od 17. storočia, ako liečivá rastlina vzbudzuje čoraz väčší záujem až od poslednej dekády 20. storočia.

Zber a úprava

echinacea na lúkeVyužíva sa čerstvý aj sušený koreň, ktorý sa zbiera v marci až apríli alebo po skončení vegetačného obdobia v októbri. Podobne, aj keď zriedkavejšie, sa využíva vňať, ktorá sa zbiera v júli. Koreň aj vňať sa po rozkrájaní alebo rozstrihaní sušia na prevzdušnenom mieste v tieni.

Účinné látky

Účinnými látkami sú echinacín, echinakozid, flavonoidy, silica, triesloviny a živica.

Echinacea purpurová a jej liečivé účinky:

Použitie

Čaj

kvet echinaceyPreventívne alebo vnútorne sa echinacea purpurová používa vo forme čaju. Jedna kávová lyžička nadrobno posekanej drogy sa nechá 10 minút lúhovať v pohári vriacej vody. Pije sa 1- až 3-krát denne počas 2 – 3 týždňov. Účinok sa prejaví až po dvoch týždňoch.

Nepoužíva sa však dlhodobo, medzi užívaním sa robia dlhšie prestávky. Pri zápaloch kĺbov možno echinaceu kombinovať s rebríčkom, prípadne s vresom a plodmi jarabiny.

Tinktúra

Pripraví sa ponorením jednej polievkovej lyžice rastliny menom echinacea purpurová do 100 ml liehu. V uzatvorenej nádobe sa nechá lúhovať tri týždne až mesiac. Potom sa tinktúra precedí cez husté sito alebo plátno. Používa sa najmä do mastí, ktoré sa natierajú na rany, ekzémy, kŕčové žily a preležaniny.

Masť

Na prípravu sa použije 10 g tinktúry a 90 g roztierateľného neutrálneho vosku alebo masti. Tinktúra sa po kvapkách dobre rozmieša vo vosku a natiera sa niekoľkokrát denne v tenkej vrstve na postihnuté miesta na koži.

Odvar

Ten sa využíva hlavne z tuhších častí rastliny, čo je v tomto prípade koreň. Umyjeme a čerstvý alebo sušený nakrájame v množstve 1 čajovej lyžičky na ¼ litra vody a varíme 20 minút. Potom scedíme a používame podobne ako čaj.

Odvar je o niečo účinnejší ako čaj, max. doba skladovania je 48 hodín. Opäť užívame s prestávkou ako u čaju 14 dní a 14 dní prestávka. Pri akútnom štádiu infekcie užívame 1 polievkovú lyžicu odvaru každé 2 hodiny.

Zaujímavosti:

  • Užívanie echinacey nie je vhodné v tehotenstve a počas dojčenia
  • Príbuzné druhy – E. angustifolia a E. pallida sa používajú rovnako ako E. purpurea
  • Echinaceu možno v rôznych formách a farmaceutických výrobkoch kúpiť v lekárni
  • Šťava z čerstvých kvetov vyvoláva zvýšenú zrážanlivosť krvi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button