Vyliec.sk > Choroby > Uštipnutie hadom

Uštipnutie hadom

uštipnutie hadomUštipnutie hadom by som s dovolením zúžila na uštipnutie zmijou obyčajnou, ktorá je našim jediným voľne žijúcim jedovatým plazom. Stretnutie so zmijou v prírode nie je nijako vzácne a ku jej uštipnutiu v letných mesiacoch občas dôjde. 

Základné informácie o uštipnutí hadom


Hneď na začiatok by som uviedla niekoľko dobrých správ. Po prvé je zmija pomerne plaché zviera a v prípade kontaktu s človekom sa väčšinou snaží odplaziť čo najrýchlejšie do úkrytu. V lese pri chôdzi zvyčajne robíme dostatok hluku, aby zmija zmizla. Trochu problematické je to v chladnejších letných dňoch.

Vretenica ako studenokrvný živočích nie je v tom prípade tak aktívna, aby sa odplazila, ale energie na obranu má dosť. Nečakane prudkého útoku je vretenica schopná asi na 20 cm. Už z toho dôvodu nie je najlepší nápad drievkom (či snáď prstom) podpichovať zmiju pokojne ležiacu na kameni.

Ďalšou pozitívnou informáciou pri nebezpečnom stave s názvom uštipnutie hadom je, že jed zmije obyčajnej nebýva v bežnej dávke smrteľný a dospelý človek (ak nie je na jed zmije alergický) by po uhryznutí nemal mať žiadny zásadný problém. Napriek tomu sa tento stav neoplatí podceňovať. Hadí jed u mnohých ľudí môže spôsobiť alergickú reakciu, ktorá môže asi tak do pol hodiny od uštipnutia spustiť smrteľný anafylaktický šok.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prvá pomoc pri uštipnutí hadom

Pri nebezpečnom stave označujúcom ako uštipnutie hadom nemá zmysel panikáriť. Dôležité je vyhľadať lekársku pomoc, človek uštipnutý zmijou by mal aspoň jeden deň stráviť v nemocnici a byť sledovaný. Presný postup v kritickej situácii s názvom uštipnutie hadom zistíte zavolaním na linku NTIC (Národné Toxikologické Informačné Centrum).

Pri nepríjemnom stave s názvom uštipnutie hadom sa neodporúča rozrezanie rany, ani vysatie hadieho jedu ústami. Nič z toho by sa vôbec vykonávať nemalo. Je dobré v rámci možností znehybniť postihnutú končatinu, aby svalová činnosť zbytočne nezvyšovala vstrebávanie jedu do krvi a jeho transport žilami k srdcu.

Na končatinu je možné nasadiť improvizovanú dlahu, akýkoľvek drevený konár priviazaný ku končatine dvoma pruhmi látky bude stačiť. S končatinou je vhodné pohybovať čo najmenej. Pokiaľ je možné zavolať sanitku, je to tá najlepšia možnosť. V opačnom prípade je nutné sa za cenu čo najmenšej námahy dostať k lekárovi vlastnými prostriedkami.

Použitie škrtidla

Nesmieme zabudnúť ani na problematiku škrtidla. Na použitie škrtidla nie je jednotný názor, niektorí lekári ho vyložene odmietajú. Celkovo sa dá povedať, že u uštipnutia zmijou nie je škrtidlo nutné a pri zlom použití môže narobiť viac škody ako úžitku. Detaily o škrtidle uvediem len tak pre poriadok.

Ako škrtidlo môže postačiť akýkoľvek pruh látky, ktorým nie príliš razantne stiahneme končatinu nad miestom uštipnutia. Škrtidlo zníži odtok krvi (a jedu) z končatiny smerom k telu. Je tu však reálne nebezpečenstvo, že príliš utiahnuté škrtidlo ponechané na končatine príliš dlho by mohlo končatinu vážne ohroziť zastavením prítoku krvi a kyslíka. Preto by sa po cca 20-30 minútach malo škrtidlo aspoň na 1 minútu uvoľniť.

Ak je možné ranu akokoľvek ochladiť (chladný obklad priložený k rane), možno to len odporučiť. Chlad spomalí vstrebávanie jedu a je vhodný na prípadný bolestivý opuch.

Liečba

V nemocnici väčšinou postačí, keď je uštipnutý sledovaný, prípadne sa mu podajú infúzie na doplnenie tekutín a aplikuje sa vakcína proti tetanu (hadie zuby nebývajú práve čisté).

Liečba nebezpečného stavu s názvom uštipnutie hadom nebýva nutná. Ak by sa objavili vážne príznaky jedu (nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, búšenie srdca, dýchavičnosť a iné), je možné použiť protijed proti jedu zmije. Je to v podstate jediný protijed proti hadiemu uštipnutiu, ktorý je v našich zdravotníckych zariadeniach k dispozícii. Jedná sa o umelo vyrábanú protilátku, ktorá sa naviaže na molekuly jedu a tým ich deaktivuje.

Problém tohto protijedu je, že kvôli nemu vzniká alergický anafylaktický šok oveľa častejšie, než na zmijí jed. Protijed je preto v podstate nebezpečnejší ako jed a mal by sa použiť len pri vážnych otravách.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ustknuti-hadem

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.