Ochorenia červených krviniek
Aplastická anémia
Aplastická anémia by sa dala do slovenčiny preložiť ako „chudokrvnosť z nevyrobí“. Je to trochu nepresný názov pre stav, keď sa v kostnej dreni prestanú vyrábať krvné bunky. Nepresný je preto, že v drvivej väčšine nejde len o zástavu tvorby červených krviniek, ale aj bielych krviniek a krvných doštičiek. Kostná dreň pri aplastickej anémii neprodukuje nič. Aké …
Babezióza
Babezióza je menej známe infekčné parazitárne ochorenie, ktoré sa môže prejavovať viacerými rozličnými príznakmi a je pomerne ťažké ho správne diagnostikovať. Preto si o ňom aspoň niečo málo povedzme. Čo toto ochorenie spôsobuje, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a môžeme ho nejako účinne liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Babezióza a jej príčiny …
Esenciálna trombocytopénia
Esenciálna trombocytopénia je tiež známa ako primárna trombocytóza. Ide o chorobu kostnej drene, ktorá patrí medzi tzv. Myeloproliferatívne choroby v dôsledku ktorej dochádza k zvýšeniu počtu krvných doštičiek. Krvné doštičky (trombocyty) sa tvoria v kostnej dreni z buniek, ktoré sa označujú ako megakaryocyty. Samotné krvné doštičky sú však zjednodušene povedané obyčajné úlomky týchto megakaryocytov, nemajú …
Fanconiho anémia
Fanconiho anémia je geneticky podmienené vrodené ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä poruchami krvotvorby a zvýšeným rizikom vzniku niektorých nádorov z krvných buniek. Choroba je našťastie veľmi vzácna. Aké sú hlavné príčiny tohto ochorenia? Ako sa táto choroba prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny Fanconiho anémie Podstatou choroby …
Hemofília
Hemofília je označenie pre celú skupinu geneticky podmienených chorôb, ktoré sa prejavujú poruchou zrážanlivosti krvi v zmysle zvýšenej krvácavosti. Aké sú príčiny vzniku týchto chorôb, ako sa prejavujú, ako ich liečiť a diagnostikovať? Aká je prevencia proti tomu aby vznikli? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny hemofílie Hemofília je zapríčinená geneticky danou poruchou …
Hemolytická choroba novorodenca
Hemolytická choroba novorodenca je známa tiež ako fetálna erytroblastóza. Ide sa o nebezpečnú formu novorodeneckej žltačky, ktorá súvisí s odlišnými krvnými skupinami matky a dieťaťa. Príčiny hemolytickej choroby novorodenca Za normálnych okolností vzniká ochorenie s názvom hemolytická choroba novorodenca u veľkého množstva detí trpiacich normálnou novorodeneckou žltačkou. Tá je spôsobená rozpadom ich plodových červených krviniek …
Kosáčikovitá anémia
Kosáčikovitá anémia je vrodená, geneticky podmienená choroba, ktorá je rozšírená najmä v Afrike a v Severnej Amerike, kam prišla s africkými černochmi. U nás sa takmer nevyskytuje. Príčiny kosáčikovitej anémie Kosáčikovitá anémia je vrodená genetická mutácia, ktorá spôsobí, že postihnutý jedinec má v červených krvinkách iný typ hemoglobínu než normálny zdravý človek. Tento zmutovaný hemoglobín …
Malária
Malária je jedno z najrozšírenejších infekčných ochorení na svete. V Slovenskej republike sa prakticky nevyskytuje, Slováci sa ňou však môžu nakaziť pri cestách do zahraničia a vo vzácnych prípadoch sa choroba vyskytne u ľudí žijúcich blízko veľkých letísk, čo bude vysvetlené neskôr. V afrických štátoch sa jedná o chorobu bežnú a nezriedka sa na ňu …
Methemoglobinémia
Methemoglobinémia je stav, ktorý súvisí s poruchou funkcie hemoglobínu. Môže sa objaviť u prakticky akéhokoľvek človeka, je však častý a nebezpečný najmä pre dojčatá, ktoré môže aj ohroziť na živote. Aké sú príčiny, prejavy, prevencia a liečba methemoglobinémie sa dozviete v nasledujúcom článku. Povedzme si najprv niečo o hemoglobíne. Hemoglobín je zložitá zlúčenina vyskytujúca sa v červených …
Myelofibróza
Myelofibróza je hematologické (krvné) ochorenie postihujúce kostnú dreň. Rozlišujeme tzv. Primárnu myelofibrózu, ktorá vzniká prvotne a sekundárnu myelofibrózu, ktorá vzniká v teréne iných ochorení ako je napr. Polycytemia vera. Primárna myelofibróza patrí medzi tzv. myeloproliferatívne choroby. Primárna myelofibróza sa radí medzi krvné nádorové choroby, je však menej častá ako leukémia. Podstatou je zvýšené množenie určitej …
Myeloproliferatívne ochorenia
Myeloproliferatívne ochorenia sú skupinou hematologických (krvných) chorôb, ktoré majú jedno spoločné – dochádza pri nich k zvýšenej produkcii určitého typu buniek (alebo nebunečných elementov) v kostnej dreni. Môže ísť o zvýšenú produkciu červených krviniek, krvných doštičiek a niektorých typov bielych krviniek. Všetky tieto krvné elementy (nehovoríme bunky, pretože krvné doštičky nie sú bunkami, len úlomkami megakariocytov) …
Novorodenecká žltačka
Novorodenecká žltačka je pomerne častý jav, ktorý v podstate nemožno automaticky považovať za chorobu a mnohokrát aj bez liečby vymizne. Jej ťažké formy však môžu viesť k nevratnému poškodeniu mozgu a ich liečba je nutná. Príčiny novorodeneckej žltačky Novorodenecká žltačka je podmienená ukladaním zlúčeniny známej ako bilirubín v koži, v slizniciach a v očnom bielku. …
Otrava oxidom uhoľnatým
Oxid uhoľnatý (chemicky CO) je jedovatý plyn, ktorý vzniká pri procese nedokonalého spaľovania organických hmôt obsahujúcich uhlík pri nedostatku kyslíka. V určitom množstve sa uvoľňuje vždy, ak niečo horí a v dnešnej dobe je relatívne významným zdrojom automobilová doprava. Nezanedbateľné množstvo oxidu uhoľnatého do seba pravidelne dostávajú fajčiari cigariet. Nesmieme si ho pliesť s oxidom …
Polycytémia vera
Polycytémia vera sa tiež označuje ako pravá polycytémia. Ide o krvné ochorenie, ktoré patrí medzi myeloproliferatívne ochorenia a ktoré svojho nositeľa ohrozuje zvýšeným počtom červených krviniek. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa Polycytémia vera prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny ochorenia aolycytémia vera Presné príčiny Polycytémia vera …
Porfýria
Porfýria je menej známou skupinou metabolických chorôb. Tieto vrodené choroby sú pomerne vzácne, a preto sa na ne moc nepomýšľa. Porfýria úzko súvisia s poruchami metabolizmu krvného farbiva známeho ako hemoglobín. Hemoglobín sa nachádza v červených krvinkách a pomáha im prenášať dýchacie plyny. Hemoglobín má dve zložky – hom a globín. Hem je vytváraný množstvom …
Talasémia
Talasémia je skupina geneticky podmienených vrodených chorôb, ktoré sa najviac vyskytujú v Stredomorí. Nejedná sa teda o žiadnu nákazlivú chorobu. Vyskytuje sa v mnohých oblastiach sveta, v Európe sa talasémia najčastejšie nachádza v Stredomorí. Príčiny talasémie Podstatou je genetická porucha, ktorá zasahuje do štruktúry hemoglobínu. Hemoglobín je krvné farbivo, nachádza sa v červených krvinkách a …
Trombotická trombocytopenická purpura
Trombotická trombocytopenická purpura (TTP) je vzácna choroba, ktorá sa týka zníženého počtu krvných doštičiek (odborne trombocytopénia). Aké sú prejavy tejto vzácnej choroby? Dá sa liečiť? Ak áno, aká liečba je potrebná? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny tejto choroby Trombotická trombocytopenická purpura je spôsobená vznikom drobných krvných zrazenín v cievach. Na vzniku zrazenín …