Šokové pľúca (ARDS)
Slovenský termín šokové pľúca je medzi zdravotníkmi oveľa známejší ako ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome). Jedná sa o smrteľne nebezpečné postihnutie pľúc, ktoré sa prejaví pomerne rýchlym zlyhaním ich funkcie. Aké sú príčiny vzniku tohto postihnutia, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?
Šokové pľúca a ich príčiny
Príčinou je väčšinou postihnutie pľúc u závažných stavov ako sú sepsa, ťažké úrazy hrudníka, rozsiahle zápaly pľúc, popáleniny a vdýchnutie silne dráždivých chemických zlúčenín (priemyselné plyny, bojové plyny).
V detskom veku je významnou príčinou rozvoja ARDS ochorenie známe ako bronchiolitída. Podstatou je zápal pľúcnych mechúrikov, čo zvýši priepustnosť drobných ciev, v stenách alveol, v ktorých sa normálne vymieňajú krvné plyny.
Zmena priepustnosti ciev vedie k vniknutiu krvnej tekutiny od pľúcnych mechúrikov a tým sa naruší okysličovanie krvi.
Stav je veľmi podobný edému pri srdcovom zlyhaní, u ARDS je však príčina priamo v pľúcach a nie v srdci.
Prejavy
Prejavom je ťažká akútna dýchavičnosť a zrýchlený lapavý dych. Okrem toho sú prítomné ďalšie príznaky podľa stavu, ktorý ARDS vyvolal (napríklad horúčka u sepsy).
Celkovo je pacient s ARDS v ťažkom stave a veľmi často je v bezvedomí.
Stav sa bez terapie (a často aj pri terapii) komplikuje zlyhávaním iných životne dôležitých orgánov, čo označujeme pojmom multiorgánové zlyhanie (zlyhanie srdca, zlyhanie obličiek, a prípadne aj zlyhávanie pečene).
Diagnostika
U pacienta je nutné vyšetriť krvný plyny a parametre acidobázickej rovnováhy (tzv. Astrup).
Nájdeme rozvrat vnútorného prostredia, pokles koncentrácie kyslíka v krvi (hypoxémie), zvýšenie hromadiaceho sa oxidu uhličitého (hyperkapnia) a rozvoj acidózy (respiračná acidóza).
Ďalšia diagnostika smeruje k vyvolávajúcim príčinám ARDS.
Liečba
Sú nutné dve veci. Po prvé musia lekári zabezpečiť pacientovo dýchanie, čo zvyčajne vyžaduje intubáciu a napojenie na prístroj umelej pľúcnej ventilácie (UPV), ktorý dýcha za neho.
Výhodou je v tomto prípade pľúcna ventilácia s PEEP (positive end-exspiratory pressure), čo znamená, že je tlak vzduchu prístrojom udržiavaný umelo vyšší než normálne.
Tento umelý pretlak bráni kolapsom pľúcnych mechúrikov a vytláča tekutiny z komôrok preč.
Druhou dôležitou vecou je riešenie príčiny, ktorá ARDS vyvolala. Hospitalizácia väčšinou prebieha na JIS alebo na ARO, úmrtnosť je aj pri maximálnej terapii vysoká.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/sokova-plice-ards
Použité zdroje: základné zdroje textu