Rakovina kostí
Rakovina kostí je odborné označenie pre celú skupinu zhubných nádorov, ktoré vychádzajú z kosti a chrupavky. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o nádory vychádzajúce zo spojivového tkaniva, označujeme ich ako sarkómy. Môžeme teda hovoriť o osteosarkóme (z kostného tkaniva), chondrosarkóme (z chrupavky), Ewingovom sarkóme [Jújingov] (vzácny a ťažko zaraditeľný nádor rastúci z kostnej drene) a i. Pomerne často, aj keď nie vždy, sú postihnuté dlhé kosti končatín.
Rakovina kostí a jej príčiny
Príčina vzniku týchto nádorov nie je jasná. Svoju úlohu určite zohráva genetika, u Ewingovom sarkóme dokonca presne poznáme genetickú poruchu, ktorá je s chorobou spojená.
Nádory pomerne často napádajú mladých ľudí, u dospelých a starých ľudí sú o poznanie vzácnejšie.
Prejavy
Choroba je veľmi nebezpečná a jedným z dôvodov je aj jej častá bezpríznakovosť až do neskorých štádií.
Chorý nemusí cítiť žiadne zvláštne ťažkosti, niekedy sa však vyskytuje nepríjemná bolesť postihnutej kosti. Tá však môže byť ľahko zamenená za bolesť blízkych kĺbov, bolesti po námahe alebo rastové bolesti u mladých ľudí.
Okrem bolestí sa môžu objaviť aj patologické zlomeniny, tj. zlomeniny vzniknuté len pri malom zaťažení kosti.
U pokročilých foriem sa môžu prejaviť klasické celkové príznaky nádorových ochorení, ktoré sú spojené s rozšírením nádorových metastáz po tele.
Diagnostika
Pacient je najprv vyšetrený lekárom, vzhľadom na ťažkosti je to najčastejšie traumatológ, chirurg alebo ortopéd.
Základným vyšetrením je röntgen postihnutej kosti, kde je nádor zjavný.
Rozsah a charakter nádoru môže byť ďalej upresnený pomocou CT vyšetrenia a magnetickej rezonancie.
Z nádorovej hmoty je vhodné získať malú vzorku a poslať ju na histologické vyšetrenie, ktoré presne určí typ nádoru.
Prognóza
Prognóza do značnej miery závisí od konkrétneho typu a agresivity nádoru. Veľmi dôležitá je aj pokročilosť nádoru v čase diagnózy. Celkovo možno prognózu označiť za pomerne zlú.
Liečba
U rakoviny kostí platia všeobecné pravidlá liečby nádorov. U menej pokročilých nádorov má základnú úlohu chirurgická liečba, robí sa chirurgické odstránenie nádorovej hmoty alebo amputácia postihnutej končatiny.
Ďalšou možnosťou je ožarovanie (rádioterapia) a chemoterapia. Konkrétny liečebný postup závisí na stave pacientka, veľkosti, typu a rozsahu daného nádoru.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-kosti
Použité zdroje: základné zdroje textu