Neurinóm akustiku (Vestibulárny schwannom)

Neurinóm akustikuNeurinóm akustiku je nezhubný nádor, ktorý vychádza z 8. hlavového nervu. Správnejšie sa označuje ako tzv. Vestibulárny schwannom [švanom], čo je síce presnejšie, ale z laického pohľadu úplne nepodstatné. Jeho výskyt je relatívne vzácny, odhaduje sa asi 1 človek na 100 tisíc ľudí za 1 rok. To však znamená, že v SR každým rokom ochorie týmto nádorom asi 50 ľudí. Najprv je nutné povedať si viac o 8. hlavovom nerve, pretože potom pochopíme aj viac o neurinóme akustiku.

Ôsmy hlavový nerv je párový a má dve zložkysluchovú (kochleárnu) a rovnovážnu (vestibulárnu). Ich vlákna prebiehajú spoločne, ale vedú iné informácie.

Sluchová časť vedie informácie z vnútorného ucha a rovnovážna časť vedie informácie z neďalekého ústrojenstva pre udržanie rovnováhy.

Toto centrum umožňuje našu orientáciu v trojrozmernom priestore a udržanie rovnováhy. Oba zväzky sa spájajú a ako jeden nerv vstupujú do mozgu.

Neurinóm akustiku a jeho príčiny


Nádor vzniká z obalov nervových vlákien rovnovážnej (tj. vestibulárnej) zložky ôsmeho nervu. Príčina vzniku nádoru nie je známa, istým rizikovým faktorom je zrejme vyšší vek a svoju úlohu zohráva aj genetika.

Neurinóm akustiku sa môže vyskytovať jednostranne aj obojstranne, obojstranný výskyt je typický pre jeden z typov neurofibromatózy.

Prejavy

Neurinómy akustiku rastú rôznou rýchlosťou (od prakticky nerastúcich po veľmi rýchlo rastúce agresívne nádory) a spočiatku sa nemusia prejavovať nijako.

Potom sa logicky začnú prejavovať narušením funkcie akustického a rovnovážneho nervu, ktoré začne nádorová hmota utláčať.

Narušená funkcia sluchového nervu sa môže prejavovať nepríjemnými sluchovými vnemami ako je tinnitus (zvonenie, hučanie a šumenie v ušiach) alebo zhoršením sluchu. Porucha vestibulárnej časti nervu môže spôsobiť poruchy rovnováhy, motanie hlavy, nevoľnosť, zvracanie.

Poškodený môže byť aj piaty a siedmy hlavový nerv, ktoré zaisťujú citlivosť tváre (piaty nerv) a pohyblivosť mimických svalov tváre (siedmy nerv).

Pri ich poškodení preto môže vymiznúť citlivosť polovice tváre či ochrnutie jeho mimických svalov na strane nádoru.

Pokročilé formy nádorov môžu svojim rastom začať utláčať mozog a zvýšenie vnútrolebečného tlaku môže chorého aj usmrtiť.

Diagnostika

Pri podozrení možno vykonať audiometrické vyšetrenie – tj. vyšetrenie sluchu chorého a prenos signálu nervom.

Definitívna diagnóza sa stanoví pomocou zobrazovacích metód – ideálne je CT vyšetrenie mozgu alebo jeho magnetická rezonancia.

Prevencia

Prevencia vzniku tohto nádoru nie je známa, pretože nie je známa ani jeho presná vyvolávajúca príčina.

Liečba

Nádor je nutné odstrániť a všeobecne platí, že čím je menší, tým lepšie výsledky lekári majú. U väčších nádorov sa vykonávajú neurochirurgické zákroky, ktoré chorému dávajú okrem odstránenia nádoru aj nádej na zachovanie sluchu daného ucha.

Rozsahom menšie neurinómy sa môžu zničiť aj ožiarením pomocou Leksellovho gama noža.

V prípade veľmi starých ľudí, u ktorých by operácia prinášala veľké riziká, ktorí majú len pomaly rastúci Neurinóm akustiku sa niekedy miesto operačného zákroku dáva prednosť opatrnému sledovaniu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/neurinom-akustiku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button