Audiometria

vyšetrenie audiometriaAudiometria je dôležitou vyšetrovacou metódou lekárov ORL (ušné, nosné a krčné). Vykonáva sa skôr v nemocničných zariadeniach, vyžaduje totiž určité prístrojové vybavenie. Podstatou je vyšetrenie vnímania rôznych zvukov a možných porúch sluchu.

Význam audiometrie


Audiometria má najväčší význam pri hodnotení porúch sluchu.

Nielenže potvrdíme prítomnosť poruchy, ale môžeme aj určiť, aký typ zvukov je najhoršie vnímaný, a dokonca možno odhadnúť, v ktorej časti sluchového aparátu sa problém so sluchom nachádza.

Princíp vyšetrenia

Na vyšetrenie nie je nutná žiadna špeciálna príprava vopred.

Pacient by mal byť umiestnený v spoľahlivo zvukotesnom priestore, vyšetrujúci pracovník ho väčšinou vidí skrz sklo.

Na uši sa pacientovi nasadia slúchadlá a do vyšetrovaného ucha sa vyšle zvukový tón s určitou frekvenciou a hlasitosťou. Frekvencia a hlasitosť tónu sa mení a vyšetrovaný človek dá signál, kedy tón počul.

Každé ucho je vyšetrované zvlášť. Výsledkom je určitá krivka, z ktorej vyčítame, aké zvuky (frekvencia, hlasitosť) pacient vníma a aké nie. Vďaka tomu vyhodnotíme závažnosť nedoslýchavosti.

Následne sa používa aj špeciálny prístroj, ktorý sa zvyčajne umiestni za ušnicu. Prístroj vibruje a vydáva tóny, ktoré sa kosťami lebky šíria až do orgánu vnímania sluchu. Tomuto procesu sa hovorí „kostné vedenie“.

Vďaka vyššie spomenutým vyšetreniam dokážeme odhadnúť, kde sa skrýva problém poruchy sluchu.

Ak je vnímanie zvuku v slúchadle oslabené, ale je normálne kostne vedenie, tak to znamená, že problém je v prenose zvuku na zmyslové bunky v slimáku, tj. problém je buď vo zvukovode, na bubienku, alebo na kostičkách stredného ucha (hovoríme o prevodovej poruche sluchu).

Ak je narušené počutie tónu v slúchadlách aj pri kostnom vedení, potom je problém v spracovaní zvukovej vibrácie v slimáku alebo pri prenose vzniknutého nervového signálu do mozgu (hovoríme o percepčnej poruche sluchu).

K bližšiemu pochopeniu anatomických pomerov sluchu odporúčam článok o poruchách sluchu.

Nevýhody

Vyšetrenie nemá žiadne konkrétne nevýhody, k jeho korektnému prevedeniu je však nutné špecializované a prístrojovo dostatočne vybavené pracovisko.

Výhody

Audiometria je neinvazívne a nebolestivé vyšetrenie, ktoré pacienta nevystavuje žiadnemu škodlivému žiareniu.

Navyše pomôže odhaliť nielen prítomnosť a závažnosť porúch sluchu, ale aj určiť, kde v ústrojenstve sluchu sa nachádza vyvolávajúca príčina, čo pomôže lepšie nasmerovať ďalšie prípadne vyšetrenia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/audiometrie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button