Granulomatózny zápal
Granulomatózny zápal je určitým špeciálnym podtypom zápalových procesov, ktorému bude venovaný celý jeden článok. Väčšine ľudí tento termín nič nehovorí, ale granulomatóznym zápalom sa prejavuje mnoho známych infekčných aj neinfekčných chorôb. Aké sú príčiny vzniku tohto zápalu, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny granulomatózného zápalu
Je to zápalový proces, ktorý je v histologickom obraze (tj. pod mikroskopom) typický vznikom tzv. granulómov. A čo to granulóm je?
Granulóm je mikroskopická jednotka, ktorá je tvorená aktívnymi makrofágmi (subtyp bielych krviniek), ktoré ohraničujú ložiská zápalu. Tieto makrofágy sa menia na multijadrové Langhansove bunky.
Okrem toho sa v granulómoch vyskytujú aj zvyšky nekrózy, tj. odumretého tkaniva zničeného zápalom.
Granulóm je reakciou na zlúčeninu alebo mikroorganizmus, ktorý je vyhodnotený ako telu cudzí, ale pritom sa ho imunitný systém nie je schopný úplne zbaviť.
Granulóm teda môžeme chápať ako pokus o ohraničenie zápalu so snahou zabrániť cudzorodým látkam a mikroorganizmom ďalšie šírenie.
Nemožno teda tak celkom povedať, či je tvorba granulómov dobrá alebo zlá. Dobré je, že zápal sa ohraničuje, zlá je neschopnosť imunitného systému problém úplne vyriešiť. Granulomatózny zápal sa môže pomaly rozširovať a ničiť okolité orgány a tkanivá.
Diagnostika
Pojem granulomatózny zápal je čisto histologický, teda môže byť odborne stanovený len vtedy, keď získame vzorku zápalu postihnutého tkaniva a histologicky potvrdíme prítomnosť granulómov.
Príčiny
Existuje niekoľko typov chorôb, pre ktoré je tento zápal úplne typický. Z infekčných chorôb musíme menovať tuberkulózu, u ktorej je postupne sa šíriaci granulomatózny zápal skutočne charakteristický.
Tento priebeh bol pozorovaný u ľudí s ľahko oslabenou imunitou, ktorých imunitný systém infekciu síce ohraničil, ale nebol schopný vyvolávajúce mikobaktérie úplne zlikvidovať.
Podobný problém je aj u lepry a pri treťom štádiu syfilisu.
Z ďalších možno menovať vzácnejšie choroby, ako je napríklad histoplazmóza, choroba mačacieho škrabnutia, pneumocystóza a iné.
Z neinfekčných príčin granulómy niekedy vznikajú v rámci chronických zápalových reakcií pri Crohnovej chorobe, u sarkoidózy, u reumatickej horúčky, reumatoidnej artritídy (reumatické uzlíky hmatné pod kožou) a pri niektorých vaskulitídach. Iste si všimneme, že ide o autoimunitné choroby.
Pomerne zvláštnou formou je kožný granulóm kruhovitého tvaru, ktorý označujeme ako Granuloma annulare, a ktorého presný mechanizmus vzniku stále nechápeme, aj keď mechanizmus autoimunitnej reakcie je v jeho vzniku tiež zvažovaný.
Ako úplne zvláštnu jednotku môže byť uvedený aj granulomatózny zápal v prípade, že sa pri nejakom poranení dostane do organizmu neživý predmet ako je úlomok alebo črepina kovu, hlboká trieska, stehy, a pod.
Ak nie je cudzie teleso odstránené, vzniká okolo neho chronický zápal, ktorý môže trvať celé roky. Do tejto skupiny môžeme zaradiť aj zápalovú reakciu na vdýchnutý kremík alebo azbest u silikózy a azbestózy.
Klinické prejavy
Klinické prejavy do značnej miery závisia na presnom podtype granulomatózného zápalu.
Všeobecne povedané sa u väčších zápalov objavujú dlhodobejšie príznaky ako je nočné potenie, zvýšená teplota (skôr medzi 37-38 ° C), úbytok na váhe a známky poruchy orgánu, ktorý je pri granulomatóznom zápale postihnutý.
Liečba
Liečba konkrétneho prípadu záleží na príčine spôsobujúcej tento zápal.
U infekčných chorôb je nutné pomocou antibiotík, antituberkulotík, antimykotík, či iných preparátov pomôcť imunitnému systému úplne zlikvidovať vyvolávajúce mikroorganizmy a zápal postupne vymizne.
U neinfekčných zápalov môže naopak pomôcť tlmenie nežiaducej reakcie pomocou imunosupresív.
Ak je dôvodom cudzie teleso, je možné granulomatózny zápal vyriešiť odstránením telesa z organizmu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/granulomatozni-zanety
Použité zdroje: základné zdroje textu