Vyliec.sk > Choroby > Histoplazmóza

Histoplazmóza

histoplazmózaHistoplazmóza je infekčné plesňové ochorenie, s ktorým sa bežne nestretneme, pretože sa vyskytuje u oslabených jedincov. Keď sa však rozvinie, môže byť histoplazmová infekcia smrteľná. Aká je príčina vzniku tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju liečiť?

Príčiny histoplazmózy


Histoplazma patrí medzi plesne, nachádzame ju napríklad v pôde, vtáčom a netopierom truse. Spóry histoplazmy sa môžu dostať do vzduchu v prašnom prostredí a môžu byť vdýchnuté.

Imunitný systém zdravých ľudí si s histoplazmami zvyčajne rýchlo poradí a infekcia ani nevznikne. Problém je u ľudí s ťažkými poruchami imunity ako sú chorí s AIDS, ľudia užívajúci silné imunosupresíva, apod.

Príznaky

Toto ochorenie môže u oslabených jedincov postihnúť prakticky všetky orgány a tkanivá, existujú však určité charakteristické formy choroby. Pomerne častou formou je pľúcna histoplazmóza, ktorá má prejavy zápalu pľúc s horúčkou, dýchavičnosťou a kašľom.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Ďalšou možnou formou je postihnutie oka, kedy sa objavuje jeho bolesť a začervenanie ako príznaky zápalu cievovky a sietnice. Postihnutý človek môže ľahko prísť o zrak. Treťou významnejšou formou je kožná histoplazmóza, ktorá má podobu začervenaných svrbivých vyrážok. Z celkových prejavov infekcie býva prítomná únava, zväčšenie uzlín, zväčšenie pečene a zväčšenie sleziny.

Aj keď organizmus akútnu fázu prekoná, nie je často schopný sa histoplazmy úplne zbaviť a ochorenie potom prebieha vo forme pretrvájúcich infekčných ložísk v pľúcach i iných orgánoch, ktoré sa imunitný systém snaží ohraničiť - ide o stav podobný tuberkulóze.

Diagnostika

Na prítomnosť histoplazmózy je možné myslieť u pacienta s vážnou poruchou imunity s infekčnými prejavmi. Pleseň môže byť niekedy kultivovaná z krvi alebo z tekutiny získanej z priedušiek pomocou bronchoalveolárnej laváže. Je možná aj nepriama sérologická diagnostika zistením prítomnosti protilátok proti histoplazme v krvi chorého.

Vzhľadom k tomu, že chronická histoplazmóza môže napodobňovať tuberkulózu, je možné jej vylúčenie pomocou Quantiferon testu.

Liečba

Ťažší priebeh infekcie sa lieči pomocou protiplesňových liekov (antimykotík), efekt má napríklad zlúčenina amfotericín B, itrakonazol a flukonazol. Liečba musí byť v mnohých prípadoch dlhodobá. Ak je prítomná liečiteľná porucha imunity, potom je nutné ju vyriešiť.

Histoplazmóza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.