Histoplazmóza

histoplazmózaHistoplazmóza je infekčné plesňové ochorenie, s ktorým sa bežne nestretneme, pretože sa vyskytuje u oslabených jedincov. Keď sa však rozvinie, môže byť histoplazmová infekcia smrteľná. Aká je príčina vzniku tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju liečiť?

Príčiny histoplazmózy


Histoplazma patrí medzi plesne, nachádzame ju napríklad v pôde, vtáčom a netopierom truse. Spóry histoplazmy sa môžu dostať do vzduchu v prašnom prostredí a môžu byť vdýchnuté.

Imunitný systém zdravých ľudí si s histoplazmami zvyčajne rýchlo poradí a infekcia ani nevznikne.

Problém je u ľudí s ťažkými poruchami imunity ako sú chorí s AIDS, ľudia užívajúci silné imunosupresíva, apod.

Príznaky

Toto ochorenie môže u oslabených jedincov postihnúť prakticky všetky orgány a tkanivá, existujú však určité charakteristické formy choroby.

Pomerne častou formou je pľúcna histoplazmóza, ktorá má prejavy zápalu pľúc s horúčkou, dýchavičnosťou a kašľom.

Ďalšou možnou formou je postihnutie oka, kedy sa objavuje jeho bolesť a začervenanie ako príznaky zápalu cievovky a sietnice.

Postihnutý človek môže ľahko prísť o zrak. Treťou významnejšou formou je kožná histoplazmóza, ktorá má podobu začervenaných svrbivých vyrážok. Z celkových prejavov infekcie býva prítomná únava, zväčšenie uzlín, zväčšenie pečene a zväčšenie sleziny.

Aj keď organizmus akútnu fázu prekoná, nie je často schopný sa histoplazmy úplne zbaviť a ochorenie potom prebieha vo forme pretrvájúcich infekčných ložísk v pľúcach i iných orgánoch, ktoré sa imunitný systém snaží ohraničiť – ide o stav podobný tuberkulóze.

Diagnostika

Na prítomnosť histoplazmózy je možné myslieť u pacienta s vážnou poruchou imunity s infekčnými prejavmi.

Pleseň môže byť niekedy kultivovaná z krvi alebo z tekutiny získanej z priedušiek pomocou bronchoalveolárnej laváže. Je možná aj nepriama sérologická diagnostika zistením prítomnosti protilátok proti histoplazme v krvi chorého.

Vzhľadom k tomu, že chronická histoplazmóza môže napodobňovať tuberkulózu, je možné jej vylúčenie pomocou Quantiferon testu.

Liečba

Ťažší priebeh infekcie sa lieči pomocou protiplesňových liekov (antimykotík), efekt má napríklad zlúčenina amfotericín B, itrakonazol a flukonazol.

Liečba musí byť v mnohých prípadoch dlhodobá. Ak je prítomná liečiteľná porucha imunity, potom je nutné ju vyriešiť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/histoplazmoza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button