Úvod / Choroby / Choroba mačacieho škrabnutia

Choroba mačacieho škrabnutia

Choroba mačacieho škrabnutiaChoroba (z) mačacieho škrabnutia je študentom medicíny dobre známa aj pod anglickým názvom "Cat Scratch Disease". Ide o infekčné ochorenie, ktorým je možné sa nakaziť od niektorých zvierat. 

Ako sa táto choroba prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať?

Choroba mačacieho škrabnutia a jej príčiny


Ochorenie je vyvolané baktériou známou ako Bartonella henselae [bartonela Hensel] a k nákaze najčastejšie dochádza od mačky domácej. Okrem toho môže byť táto baktéria prenesená napríklad kliešťami alebo blchami. Baktéria s obľubou napáda jedinca podvyživeného a s oslabenou imunitou.

Prejavy

Baktéria sa do organizmu dostane po poškriabaní, alebo po pohryznutí zvieraťom. U väčšiny ľudí sa žiadne príznaky nerozvinú, ale niekto má proste smolu. V priestore vzniku baktérie do tela sa objaví kožná vyrážka a môže dôjsť k miestnemu zväčšeniu lymfatických uzlín.

Inak sa objavujú klasické známky infekcie, ako je horúčka, bolesti hlavy, bolesti svalov, únava a nechutenstvo. U normálne zdravých jedincov sa väčšinou stav samovoľne upraví aj bez liečby, niektoré z príznakov môžu však niekoľko týždňov pretrvávať.

U ľudí s vážne oslabenou imunitou sa môže choroba viac šíriť a spôsobiť závažné komplikácie ako je zápal mozgu alebo tzv. infekčná endokarditída (infekcia výstelky srdcových dutín).

Diagnostika

Nie je ľahké diagnózu stanoviť, pretože príznaky sú nie príliš špecifické a ako bolo spomenuté vyššie, choroba relatívne rýchlo vymizne. Baktériu možno potvrdiť z krvi sérologicky. Kultivácia baktérie v mikrobiologickom laboratóriu trvá veľmi dlho (niekoľko týždňov), a preto nemá príliš veľký význam.

Choroba mačacieho škrabnutia a jej liečba

Terapia väčšinou nie je potrebná. U vážnejšie prebiehajúcej infekcie a u chorých s oslabenou imunitou sa podávajú antibiotiká, na ktoré je baktéria citlivá. Antibiotická liečba je väčšinou veľmi úspešná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *