Vyliec.sk > Choroby > Choroba mačacieho škrabnutia

Choroba mačacieho škrabnutia

Choroba mačacieho škrabnutiaChoroba (z) mačacieho škrabnutia je študentom medicíny dobre známa aj pod anglickým názvom "Cat Scratch Disease". Ide o infekčné ochorenie, ktorým je možné sa nakaziť od niektorých zvierat.

Ako sa táto choroba prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať?

Choroba mačacieho škrabnutia a jej príčiny


Ochorenie je vyvolané baktériou známou ako Bartonella henselae [bartonela Hensel] a k nákaze najčastejšie dochádza od mačky domácej. Okrem toho môže byť táto baktéria prenesená napríklad kliešťami alebo blchami. Baktéria s obľubou napáda jedinca podvyživeného a s oslabenou imunitou.

Prejavy

Baktéria sa do organizmu dostane po poškriabaní, alebo po pohryznutí zvieraťom. U väčšiny ľudí sa žiadne príznaky nerozvinú, ale niekto má proste smolu. V priestore vzniku baktérie do tela sa objaví kožná vyrážka a môže dôjsť k miestnemu zväčšeniu lymfatických uzlín.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Inak sa objavujú klasické známky infekcie, ako je horúčka, bolesti hlavy, bolesti svalov, únava a nechutenstvo. U normálne zdravých jedincov sa väčšinou stav samovoľne upraví aj bez liečby, niektoré z príznakov môžu však niekoľko týždňov pretrvávať.

U ľudí s vážne oslabenou imunitou sa môže choroba viac šíriť a spôsobiť závažné komplikácie ako je zápal mozgu alebo tzv. infekčná endokarditída (infekcia výstelky srdcových dutín).

Diagnostika

Nie je ľahké diagnózu stanoviť, pretože príznaky sú nie príliš špecifické a ako bolo spomenuté vyššie, choroba relatívne rýchlo vymizne. Baktériu možno potvrdiť z krvi sérologicky. Kultivácia baktérie v mikrobiologickom laboratóriu trvá veľmi dlho (niekoľko týždňov), a preto nemá príliš veľký význam.

Choroba mačacieho škrabnutia a jej liečba

Terapia väčšinou nie je potrebná. U vážnejšie prebiehajúcej infekcie a u chorých s oslabenou imunitou sa podávajú antibiotiká, na ktoré je baktéria citlivá. Antibiotická liečba je väčšinou veľmi úspešná.

Choroba mačacieho škrabnutia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.