Vyliec.sk > Choroby > Pneumocystóza

Pneumocystóza

PneumocystózaPneumocystóza by sa mala presnejšie označovať ako pneumocystový zápal pľúc (pneumocystová pneumónia). V bežnej medicíne sa s ňou nestretneme, je však závažnou komplikáciou u ľudí s ťažko oslabenou imunitou.

Aké sú príčiny vzniku tejto choroby, ako presne sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetky dôležité informácie o pneumocystóze sa dozviete z tohto článku.

Pneumocystóza a jej príčiny


Príčinou ochorenia je infekcia mikroorganizmom známym ako Pneumocystis jiroveci, predtým carinii [Karin], ktorý sa radí medzi plesne. Zárodky tohto organizmu sa nachádzajú v dýchacích cestách mnohých ľudí, ale nikdy sa neprejavia - imunitný systém im v tom ľahko zabráni.

Úplne iná je však situácia u ťažkých porúch imunity, napríklad u chorých s pokročilým AIDS a u chorých užívajúcich silné imunosupresíva.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Pneumocysty sa rozmnožia v pľúcnych alveolách a napadnú okolité pľúcne tkanivo. Stav sa prejavuje ako ťažký zápal pľúc s dýchavičnosťou, horúčkou a nepríjemným suchým kašľom bez vykašliavania hlienov a s epizódami nočného potenia. Závažnou komplikáciou je pretrhnutie pľúc postihnutých zápalom za vzniku pneumotoraxu.

Diagnostika

Zápal pľúc je viditeľný na röntgene hrudníka alebo pri CT vyšetrení a na pneumocystovú príčinu by sme mali vždy pomýšľať u chorých so známou ťažkou poruchou imunity.

Pneumocysty môžu byť následne nájdené a kultivované v mikrobiologickom laboratóriu zo vzorky hlienu alebo z tzv. bronchoalveolárnej laváže (tekutina získaná "výplachom" dýchacích ciest).

Liečba

Terapia je u chorých s poruchami imunity zložitá. Základom liečby sú zlúčeniny, ktoré zabíjajú pneumocysty (niektoré antimykotiká), podporná terapia znamená dodávanie kyslíka a liekov umožňujúcich vykašliavanie hlienu.

Pneumocystová infekcie je však často prítomná v posledných fázach ochorenia AIDS a chorého môže aj napriek intenzívnej liečbe usmrtiť.

Pneumocystóza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.