Pneumocystóza

PneumocystózaPneumocystóza by sa mala presnejšie označovať ako pneumocystový zápal pľúc (pneumocystová pneumónia). V bežnej medicíne sa s ňou nestretneme, je však závažnou komplikáciou u ľudí s ťažko oslabenou imunitou. Aké sú príčiny vzniku tejto choroby, ako presne sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetky dôležité informácie o pneumocystóze sa dozviete z tohto článku.

Pneumocystóza a jej príčiny


Príčinou ochorenia je infekcia mikroorganizmom známym ako Pneumocystis jiroveci, predtým carinii [Karin], ktorý sa radí medzi plesne.

Zárodky tohto organizmu sa nachádzajú v dýchacích cestách mnohých ľudí, ale nikdy sa neprejavia – imunitný systém im v tom ľahko zabráni.

Úplne iná je však situácia u ťažkých porúch imunity, napríklad u chorých s pokročilým AIDS a u chorých užívajúcich silné imunosupresíva.

Prejavy

Pneumocysty sa rozmnožia v pľúcnych alveolách a napadnú okolité pľúcne tkanivo.

Stav sa prejavuje ako ťažký zápal pľúc s dýchavičnosťou, horúčkou a nepríjemným suchým kašľom bez vykašliavania hlienov a s epizódami nočného potenia.

Závažnou komplikáciou je pretrhnutie pľúc postihnutých zápalom za vzniku pneumotoraxu.

Diagnostika

Zápal pľúc je viditeľný na röntgene hrudníka alebo pri CT vyšetrení a na pneumocystovú príčinu by sme mali vždy pomýšľať u chorých so známou ťažkou poruchou imunity.

Pneumocysty môžu byť následne nájdené a kultivované v mikrobiologickom laboratóriu zo vzorky hlienu alebo z tzv. bronchoalveolárnej laváže (tekutina získaná „výplachom“ dýchacích ciest).

Liečba

Terapia je u chorých s poruchami imunity zložitá. Základom liečby sú zlúčeniny, ktoré zabíjajú pneumocysty (niektoré antimykotiká), podporná terapia znamená dodávanie kyslíka a liekov umožňujúcich vykašliavanie hlienu.

Pneumocystová infekcie je však často prítomná v posledných fázach ochorenia AIDS a chorého môže aj napriek intenzívnej liečbe usmrtiť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pneumocystoza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button