Vyliec.sk > Choroby > Chagasova choroba

Chagasova choroba

Chagasova chorobaChagasova choroba [Šagasova] je infekčné ochorenie, ktoré sa u nás nevyskytuje, je však časté v Strednej a Južnej Amerike. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Chagasova choroba a jej príčiny


Príčinou ochorenia je parazit známy ako trypanozóma cruzi. Tento prvok je na človeka väčšinou prenášaný pri uhryznutí drobným hmyzom. Krv nakazeného človeka sa stáva infekčná a k ďalšiemu prenosu môže dôjsť napríklad transfúziou pri nedostatočnej kontrole transfúznych prípravkov. Prenos je možný aj z nakazenej tehotnej ženy na jej plod.

Prejavy

Po prieniku do ľudského tela sa parazit začne množiť v okolitých tkanivách a postupne preniká do lymfatického systému a do krvi.

V okolí prieniku baktérie do organizmu sa môžu zväčšiť lymfatické uzliny, inak môžu byť prítomné nešpecifické prejavy infekcie - zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, únava a pod. Táto fáza trvá niekoľko týždňov, potom príznaky vymiznú.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Problém však je, že choroba v skutočnosti nevymizla, ale prechádza do chronickej fázy. U väčšiny nakazených je našťastie táto chronická fáza bezpríznaková, u niektorých ľudí sa však objavia známky poškodenia dôležitých orgánových sústav ako je srdce, mozog a tráviaci trakt.

Môže byť narušená pohyblivosť tráviaceho traktu, čo ústi v tráviace ťažkosti vrátane porúch prehĺtania a úbytku na váhe. Postihnutie srdca sa prejavuje ako dilatačná kardiomyopatia a jej komplikácie (srdcové zlyhanie, rôzne poruchy rytmu) a ochorenie mozgu môže vyvolať príznaky demencie, zmätenosti a poruchy zmyslov.

Diagnostika

Parazity môžu byť v krvi pri vyšetrení jej vzoriek pod mikroskopom. Okrem toho je možné sérologické potvrdenie prítomnosti prvoka v ľudskom organizme a potvrdenie prítomnosti jeho DNA (tzv. PCR metóda - drahá a menej dostupná).

Liečba

V prvých týždňoch a mesiacoch infekcie majú pomerne dobrú účinnosť lieky zo skupiny antiparazitík, ktoré trypanozómy priamo zabíjajú. V neskorších štádiách choroby už nie je liečba tak efektívna a liečebný postup sa tak chtiac nechtiac skôr sústreďuje na liečbu symptómov postihnutia jednotlivých orgánových sústav.

Chagasova choroba

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.