Chagasova choroba

Chagasova chorobaChagasova choroba [Šagasova] je infekčné ochorenie, ktoré sa u nás nevyskytuje, je však časté v Strednej a Južnej Amerike. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Chagasova choroba a jej príčiny


Príčinou ochorenia je parazit známy ako trypanozóma cruzi. Tento prvok je na človeka väčšinou prenášaný pri uhryznutí drobným hmyzom.

Krv nakazeného človeka sa stáva infekčná a k ďalšiemu prenosu môže dôjsť napríklad transfúziou pri nedostatočnej kontrole transfúznych prípravkov.

Prenos je možný aj z nakazenej tehotnej ženy na jej plod.

Prejavy

Po prieniku do ľudského tela sa parazit začne množiť v okolitých tkanivách a postupne preniká do lymfatického systému a do krvi.

V okolí prieniku baktérie do organizmu sa môžu zväčšiť lymfatické uzliny, inak môžu byť prítomné nešpecifické prejavy infekcie – zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, únava a pod.

Táto fáza trvá niekoľko týždňov, potom príznaky vymiznú. Problém však je, že choroba v skutočnosti nevymizla, ale prechádza do chronickej fázy.

U väčšiny nakazených je našťastie táto chronická fáza bezpríznaková, u niektorých ľudí sa však objavia známky poškodenia dôležitých orgánových sústav ako je srdce, mozog a tráviaci trakt.

Môže byť narušená pohyblivosť tráviaceho traktu, čo ústi v tráviace ťažkosti vrátane porúch prehĺtania a úbytku na váhe.

Postihnutie srdca sa prejavuje ako dilatačná kardiomyopatia a jej komplikácie (srdcové zlyhanie, rôzne poruchy rytmu) a ochorenie mozgu môže vyvolať príznaky demencie, zmätenosti a poruchy zmyslov.

Diagnostika

Parazity môžu byť v krvi pri vyšetrení jej vzoriek pod mikroskopom.

Okrem toho je možné sérologické potvrdenie prítomnosti prvoka v ľudskom organizme a potvrdenie prítomnosti jeho DNA (tzv. PCR metóda – drahá a menej dostupná).

Liečba

V prvých týždňoch a mesiacoch infekcie majú pomerne dobrú účinnosť lieky zo skupiny antiparazitík, ktoré trypanozómy priamo zabíjajú.

V neskorších štádiách choroby už nie je liečba tak efektívna a liečebný postup sa tak chtiac nechtiac skôr sústreďuje na liečbu symptómov postihnutia jednotlivých orgánových sústav.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/chagasova-nemoc

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button