Spirometria
Čo je to spirometria, aký je dôvod pre toto vyšetrenie, ako sa vykonáva, ako sa pred ním pripraviť a aké sú nevýhody spirometrie?
Spirometria je základným funkčným vyšetrením pľúc a zároveň jedným z najpoužívanejších vyšetrení v pľúcnom lekárstve.
Vykonáva sa v ambulanciách pľúcnych lekárov a na pľúcnych oddeleniach v nemocnici pri diagnostike mnohých chorôb pľúc.
Základné informácie o spirometrii
Pľúca môžeme vyšetriť röntgenom alebo CT vyšetrením, to však ukazuje iba anatomický obraz.
Často krát nás však nezaujíma obraz pľúc, ale skôr to, ako pľúca pracujú. A práve spirometria nám o ich funkciách prezradí veľmi veľa.
Dôvod na vyšetrenie
Vyšetrenie pomôže pri diagnózach a stanovení závažnosti CHOCHP a astmy.
Ďalej umožňuje hodnotiť pľúcne funkcie u pľúcnej fibrózy, cystickej fibrózy a u pacientov s rakovinou pľúc pred zvažovanou operáciou (a aj pooperačne).
Prínosné môže byť spirometrické vyšetrenie pri dýchavičnosti nejasnej príčiny, kedy nie je pravdepodobná srdcová príčina.
Príprava pred vyšetrením
K samotnému vyšetrenie nie je potrebná žiadna zvláštna príprava, vhodné je ale určitú dobu pred vyšetrením nefajčiť.
Postup spirometrie
Samotný test sa vykonáva pomocou prístroja nazývaného spirometer. Existuje viac typov týchto prístrojov, v zásade však ide vždy o prístroj s trubicou, na ktorú sa nasadí náustok, ktorý si pacient dá do úst.
Nos sa pri tom upchá špeciálnym štipcom a pacient ústami dýcha do prístroja.
Po chvíli normálneho dýchania lekár pacienta raz či viackrát požiada o maximálny nádych a výdych a maximálny možný nádych, ktorý má byť nasledovaný čo najrýchlejším maximálnym možným výdychom.
Zo všetkých zistených hodnôt rýchlosti a objemu vdychovaného a vydychovaného vzduchu vytvorí spirometrický prístroj tzv. dychové krivky.
Tieto krivky sú potom základom pre zhodnotenie funkcie pľúc a k bližšiemu určeniu typu a závažnosti ochorenia.
Vyšetrenie sa niekedy vykonáva u pacientov s už vyšetrením ochorením pľúc pred a po podaní liekov na roztiahnutie priedušiek, aby sa zhodnotil ich efekt na funkciu pľúc.
Nevýhody vyšetrenia
Vyšetrenie nemá výrazné nevýhody a vo väčšine prípadov pre hodnotenie pľúcnych funkcií postačuje. Niekedy však musí byť doplnené ďalšími zložitejšími funkčnými vyšetreniami pľúc.
Hlavnou nevýhodou je, že k správnemu zaznamenaniu a vyhodnoteniu dychových kriviek je nutná aktívna účasť pacienta pri vyšetrení, čo môže byť niekedy problém (napr. deti, osoby s poruchami vedomia a pod.).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/spirometrie
Použité zdroje: základné zdroje textu