Zollinger-Ellisonov syndróm

Zollinger-Ellisonov syndrómZollinger-Ellisonov syndróm je relatívne zriedkavé ochorenie, ktoré súvisí s určitým typom nádoru tráviaceho traktu. Choroba je nebezpečná najmä častým vznikom žalúdočných vredov. Viac o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Zollinger-Ellisonov syndróm a jeho príčiny


V našom tele sa vyskytuje rad buniek, ktoré produkujú zlúčeninu gastrín. Gastrín potom ovplyvňuje bunky žalúdka uvoľňujúce žalúdočnú kyselinu.

Možno tak povedať, že gastrín je zodpovedný za správnu kyslosť žalúdka.

Niekedy sa môže stať, že sa z buniek vylučujúcich gastrín vytvorí nádor, ktorý sa označuje ako gastrinóm.

Najčastejšie vzniká v pankrease a v dvanástniku. Gastrinóm môže (ale nemusí) byť zhubný a vylučuje do organizmu veľké množstvo gastrínu.

Prejavy

Nadbytok gastrínu spôsobí zvýšenú sekréciu žalúdočnej kyseliny a ťažké prekyslenie žalúdka. To má za následok častejší výskyt vredov v žalúdku a dvanástnika.

Prejavy choroby potom súvisia najmä s nimi – bolesti brucha, krvácanie do tráviaceho traktu, nechutenstvo, silné hnačky, a pod.

Diagnostika

U chorého s podozrením na Zollinger-Ellisonov syndróm sa stanovuje hodnota gastrínu v krvi.

Zdroj gastrínu, tj. nádorové tkanivo, je potom nutné hľadať pomocou zobrazovacích metód, ako je CT vyšetrenie, magnetická rezonancia, endosonografia alebo scintigrafia (octreoscan).

Liečba

Zvýšená sekrécia kyseliny chlorovodíkovej sa lieči pomoci liekov zo skupiny tzv. blokátorov protónovej pumpy, ktoré účinne znižujú kyslosť žalúdka.

Samotný gastrinóm sa lieči chirurgicky alebo pomocou chemoterapie. Jedine úspešná likvidácia nádoru vedie k úplnému uzdraveniu chorého.

Prognóza choroby závisí najmä od vlastností nádoru. Agresívne zhubné gastrinómy majú horšiu prognózu aj vyššiu úmrtnosť, málo zhubné a nezhubné gastrinómy nie sú zďaleka toľko nebezpečné.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zollinger-ellisonuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button