Syndróm dlhého QT intervalu

Syndróm dlhého QT intervaluSyndróm dlhého QT intervalu je celý súbor vrodených aj získaných porúch, ktoré majú za následok predĺženie tzv. QT intervalu na EKG krivke. Ochorenie je nebezpečné preto, že dôsledkom tohto javu má postihnutý jedinec výrazne vyššie riziko vzniku porúch srdcového rytmu vrátane závažných arytmií. Viac zaujímavých informácií sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Syndróm dlhého QT intervalu a jeho príčiny


Predĺžený QT interval môže byť vrodený alebo získaný.

Vrodené poruchy sú geneticky podmienené a v mnohých prípadoch majú rodinný výskyt. Postihnutí môžu byť muži aj ženy, ale u žien je syndróm dlhého QT častejšie.

Existuje celý rad genetických mutácií, ktoré môžu syndróm spôsobiť porušením funkcie rôznych iónových kanálov na povrchovej membráne srdcových buniek. Dôsledkom je narušená stabilita tejto membrány.

Získaný syndróm predĺženého QT intervalu je častejší a príčiny zahŕňajú efekt niektorých liekov (napr. niektoré antidepresíva, antipsychotiká, antiarytmiká a diuretiká), rozvrat vnútorného prostredia organizmu (odchýlky koncentrácie iónov), ochorenia srdca (ischemická choroba srdca, kardiomyopatia a pod.).

Prejavy

Klinicky sa syndróm prejavuje občasnými poruchami rytmu, ktoré môžu byť spojené s búšením srdca, dýchavičnosťou, bolesťami na hrudi a krátkodobými poruchami vedomia.

Syndróm dlhého QT intervalu (arytmie)Veľmi nebezpečné je riziko vzniku arytmií, ako je komorová tachykardia (predovšetkým jej špecifický subtyp známy ako Torsade de pointes) a fibrilácia komôr.

Ich dôsledkom býva náhla porucha vedomia a smrť v dôsledku zlyhania funkcie srdca ako pumpy (náhla srdcová smrť).

Poznámka: Vrodené formy syndrómu môžu spôsobovať aj ďalšie vrodené poruchy a deformácie ako je hluchota, deformácie tváre, končatín a prstov.

Diagnostika

U pacienta so spomínanými klinickými príznakmi nájdeme na EKG krivke predĺžený QT interval a prípadne zachytíme niektorú zo vzniknutých porúch srdcového rytmu.

Pri náleze predĺženého QT intervalu je nutné sa pokúsiť zistiť jeho príčinu, hlavne musíme zistiť, aké lieky pacient aktuálne užíva.

Liečba syndrómu dlhého QT intervalu

Ak sú prítomné akékoľvek faktory spôsobujúce predĺženie QT intervalu, je nutné ich odstrániť (napr. vysadiť vyvolávajúce lieky).

Inak sa ďalšie riešenie sústreďuje na prevenciu arytmií, na výber máme v podstate dve možnosti, buď užívanie niektorých antiarytmík, alebo implantácia ICD prístroja (podkožný prístroj podobný kardiostimulátoru schopný elektricky riešiť vážne arytmie).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-dlouheho-qt

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button