Mirizziho syndróm

Mirizziho syndrómMirizziho syndróm je označenie pre stav, ktorý komplikuje ochorenie žlčníka a žlčových ciest. Nie je síce až tak častý, ale dokáže spôsobiť značné ťažkosti. Dochádza k útlaku žlčovodu pri prítomnosti žlčníkového kameňa v krčku žlčníka a tým k vzniku tzv. obštrukčnej žltačky. Mirizziho syndróm sa vyskytuje približne u 0,1% pacientov, ktorí trpia žlčovými kameňmi. V následujúcich riadkoch sa bližšie oboznámite o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu.

Mirizziho syndróm a jeho príčiny


Tento syndróm vznikne vtedy, keď sa veľký žlčový kameň zasekne na odchode zo žlčníka, čo vedie k zväčšeniu žlčníka a jeho zápalu, ktorý potom utlačí blízko uložený žlčovod.

Žlčníkové kameneNielenže nemôže odtekať žlč zo žlčníka, ale navyše je utláčaným žlčovodom narušený odtok žlče z pečene do čreva.

Jeho výskyt je rovnaký ako u mužov, tak aj u žien. Častejšie však postihuje pacientov vo vyššom veku.

Mirizziho syndróm môžeme rozdeliť do štyroch typov, podľa toho, či je alebo nie je prítomná fistula, resp. podľa veľkosti fistuly.

Táto komplikácia je pomenovaná podľa argentínskeho lekára Pabla Luisa Mirizziho.

Prejavy

Tento syndróm sa prejavuje bolesťami pod pravým rebrom, žltačkou (často so svrbením kože, tmavým močom a svetlou stolicou) a opakovanými zápalmi žlčových ciest.

Diagnostika

Diagnóza Mirizziho syndrómu je určená zobrazovacími metódami, väčšinou ultrazvukom, ktorý popíše prítomnosť žlčových kameňov a útlak žlčovodu zväčšeným žlčníkom.

Obraz Mirizziho syndrómu je viditeľný aj pri ERCP, či MRCP.

Ďalej nám môžu pomôcť vyššie uvedené príznaky a podrobné laboratórne vyšetrenia, kde môže byť prítomná zvýšená hladina bilirubínu (žlčové farbivo vznikajúce v pečeni rozpadom hemoglobínu) a alkalickej fosfatázy.

Liečba

Základom terapie je operačné odstránenie žlčníka (tj. odborne cholecystektómia), ktoré chorým uľaví a zaistí tiež vymiznutie ťažkostí.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mirizziho-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button