Úvod / Syndrómy / Meigsov syndróm

Meigsov syndróm

Meigsov syndrómMeigsov syndróm je označenie pre doteraz nie úplne vysvetlený stav, ktorý súvisí s nezhubným nádorom vaječníka. Môže sa vyskytovať v akomkoľvek veku, ale drvivú väčšinu nachádzame u žien starších ako 40 rokov. Podrobnejšie informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe Meigsovho syndrómu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Meigsov syndróm a jeho hlavné príčiny:


Príčinou syndrómu je zrejme nezhubný nádor vaječníka. Okrem nálezu nádoru na vaječníku sa objaví voda v bruchu (tzv. ascites) a voda na pľúcach (zvyčajne na pravej strane, niekedy obojstranne). Presný mechanizmus ich vzniku nie je jasný.

Prejavy

Syndróm sa prejaví únavou, nárastom telesnej hmotnosti a zväčšením brucha kvôli prítomnosti tekutiny v bruchu. Voda na pľúcach môže byť spojená s dýchavičnosťou a kašľom.

zdravé vaječníky (ovaria)U ženy sa objavujú aj poruchy menštruácie – jej vymiznutiu alebo nepravidelnosť. Voda v bruchu sa vyskytuje aj u rakoviny vaječníkov, ktorú musia lekári od Meigsovho syndrómu odlíšiť.

Diagnostika

Pre diagnózu je okrem nálezu vyššie spomenutých ťažkostí nutný röntgen pľúc a ultrazvuk brucha, ktorý preukáže tekutinu v brušnej dutine a nájde i nezhubný nádor vaječníka.

Ak odoberieme vzorku tekutiny z dutiny brušnej alebo z priestoru okolo pľúc, nájdeme v nej vyššie koncentrácie tumor markeru známeho ako CA-125, ktorá však nebude tak vysoká ako u rakoviny vaječníkov. Okrem diagnosticky cenného vyšetrenie získanej tekutiny je jej odčerpanie spojené s pocitom úľavy.

Liečba Meigsovho syndrómu

Terapia spočíva v chirurgickom odstránení nádoru. Po jeho odstránení sa stav chorej pomerne rýchlo upraví.

Meigsov syndróm
5 (100%) 21 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *