Feltyho syndróm

Feltyho syndróm je komplikáciou reumatoidnej artritídy. Táto autoimunitná choroba je relatívne častá, prejavuje sa najmä kĺbovým postihnutím a spôsobuje svojim nositeľom viaceré ťažkostí. K rozvoju Feltyho syndrómu u chorých s reumatoidnou artritídou dochádza asi u 1% chorých. Čo je to Feltyho syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako tento syndróm diagnostikovať a ako účinne liečiť?

Príčiny Feltyho syndrómu

Dôvod vzniku Feltyho syndrómu nie je úplne jasný, zrejme sa bude jednať o dôsledok dlhodobého dráždenie imunitného systému pri základnom ochorení.

Prejavy

Feltyho syndróm má 3 základné kategórie príznakov – ťažkosti charakteristické pre klasickú reumatoidnú artritídu (ranná stuhnutosť kĺbov, bolesti malých kĺbov ruky, deformácie kĺbov, prstov a mnoho ďalších), zväčšenie sleziny a zmeny v krvnom obraze (zníženie množstva bielych krviniek a krvných doštičiek ).

Vzhľadom k zníženiu množstva bielych krviniek je u postihnutých vyššie riziko infekcií.

Z celkových prejavov sa môže objaviť pokles váhy, únava, zvýšená teplota a pod.

Diagnostika

Diagnóza je v podstate jednoduchá – ak u niekoho diagnostikujeme reumatoidnú artritídu + zväčšenie sleziny (pohmatom alebo ultrazvukom brucha) + pokles počtu bielych krviniek, potom máme diagnózu syndrómu hotovú.

Liečba

Tento syndróm sa de facto lieči rovnako ako reumatoidná artritída, tj. Liekmi, ktoré rôznymi spôsobmi tlmia imunitu.

Ak je slezina príliš zväčšená, možno zvážiť jej chirurgické odstránenie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/feltyho-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button