Pomočovanie

pomočovanieSpontánne pomočovanie sa môže prejavovať ako príznak mnohých chorôb – od rozpínavosti močového mechúra, neurologických ťažkostí až po psychické ochorenia. Týmto nepríjemným stavom trpia predovšetkým deti, ale nie je žiadnou výnimkou pokiaľ sa nájde aj u dospelých či starších ľudí. Pomočovanie môže byť krátkodobé alebo dlhodobé. Dlhodobé pomočovanie sa odborne nazýva ako enuréza a ako bolo už vyššie spomenuté, tak je typické pre deti. Pokiaľ sa deti staršie ako 5 rokov pomočujú, tak nastáva problém, ktorý by sme mali začať riešiť.

Príčiny pomočovania:


1. Nočná inkontinencia

Nočné pomočovanie je najčastejšou formou enurézy. Nočnú inkontinenciu môžeme rozdeliť do dvoch skupín ako primárna a sekundárna inkontinencia. Primárna inkontinencia postihuje približne 20% päťročných detí.

Príčin primárnej inkontinencie je množstvo. Môže ísť o hormonálnu poruchu, pri ktorej je problém so sekréciou hormónu, ktorý je zodpovedný za reguláciu moču v nočných hodinách alebo môže ísť o ochorenie nervového systému spojená s poruchou pozornosti, správania a reči.

Tak ako aj pri iných ochoreniach, tak aj tu je významná genetická zložka – ak rodič trpel nočnou inkontinenciou pravdepodobnosť u dieťaťa je omnoho vyššia.

Sekundárna enuréza nastupuje po období bez pomočovania a to približne nad 6 mesiacov. A jej najčastejším vyvolávateľom je psychická záťaž a stres.

2. Inkontinencia u dospelých

Únik moču je delikátny problém pokiaľ ním trpia dospelí ľudia. Týmto problémom môžu trpieť ženy, ale aj muži vo všetkých vekových kategóriach.

Pomočovanie sa môže javiť ako príznak vážnejších ochorení, ale ľudia trpiaci inkontinenciou o tom veľmi neradi hovoria, čo často môže spôsobiť psychické ťažkosti postihnutej osoby. Pritom stačí navštíviť urológa alebo gynekológa, ktorý nám poradí ako sa s týmto problémom vyrovnať.

Inkontinencia moču môže byť príznakom ochabnutia svalstva panvového dna, zápalový proces močového ústrojenstva či iného zdravotného problému.

3. Zápal obličiek

Zápal obličiek je infekčné zápalové ochorenie, ktoré má obvykle bakteriálny pôvod. Zápal obličiek sa môže vyskytovať v dvoch formách a to v akútnej alebo v chronickej forme.

Nefritída, ako sa toto ochorenie odborne nazýva, je charakteristická napadnutím tkaniva obličiek, pričom nebezpečenstvo ochorenia je v tom, že vzhľadom na funkciu čistenia krvi obličkami hrozí, že sa zápal rozšíri veľmi ľahko do krvného obehu a môže tak dôjsť aj k otrave krvi. Pri najhorších formách môže dôjsť k zlyhávaniu obličiek.

Príznaky sa delia podľa toho, akou formou zápalu obličiek trpíme. Pokiaľ trpíme chronickým zápalom obličiek tak žiadne príznaky mať nemusíme alebo sa prejavujú len veľmi nenápadne. V akútnych formách sa však príznaky prejavujú rýchlo a neočakávane.

Najčastejším príznakom je časté nutkanie na močenie, časté močenie, pálenie, bolesť pri močení a v zriedkavých prípadoch aj prítomnosť krvi alebo hnisu v moči.

Diagnostika

Diagnostika pomočovania sa skladá z množstva vyšetrení a testov, ktoré musí pacient podstúpiť, aby sa presne zistilo z akého dôvodu človek trpí týmto nepríjemným problémom.

Medzi základné diagnostické testy patrí vyšetrenie krvi, vďaka ktorému lekár zistí správnu činnosť obličiek.

Ďalším diagnostickým testom je meranie zostatkového moču, ktoré slúži na zmeranie zostatkového množstva moču v mechúre po vymočení. Toto vyšetrenie je možné urobiť ultrazvukom alebo zavedením malej rúrky do močového mechúra.

Lekár by určite nemal zabudnúť na vyšetrenie moču, pri ktorom zistí prítomnosť nežiadúcich zložiek ako sú napríklad baktérie, hnis alebo krv.

Veľmi bežným testom je taktiež urodynamický test, kde lekár skontroluje činnosť močového mechúra a tlak zvierača. Robí sa vložením malej rúrky do močového mechúra.

Ako liečiť pomočovanie

Pomočovanie u malých detí sa liečiť nemusí pokiaľ netrvá už dlhý čas. Dôležité je zmeniť nesprávne návyky, ktoré môžu z veľkej miery pomočovanie ovplyvňovať.

Pokiaľ je na príčine psychická záťaž určite by sme sa mali poradiť so psychológom, ktorý nám môže pomôcť.

Pomočovanie alebo inkontinencia u dospelých je oveľa väčším problémom ako u detí. Určite by sme mali vyhľadať odborníka ako je neurológ, urológ, gynekológ alebo geriater.

Pokiaľ nejde o príznak vážnejšieho ochorenia a dôvodom inkontinencie je ochabnutie svalstva, tak sa odporúča posilnenie svalstva a to cvičením aj keď v tomto prípade sa inkontinencie už nezbavíme, ale vieme ju účinne zmierniť.

V liečbe samotnej sa uplatňuje kombinácia množstva liečebných spôsobov ako napríklad liečba medikamentami, cvičenie zameranie na posilnenie svalstva panvového dna, používanie hygienických pomôcok proti inkontinencii moču a prípadne aj chirurgický zákrok.

Cieľom operačnej liečby je obnovenie porušených anatomických pomerov podieľajúcich sa na inkontinencii moču.

Stresová inkontinencia vyplýva z poklesu močového mechúra. Preto je najčastejší chirurgický postup zameraný na navrátenie mechúra do normálnej pozície a jeho následné upevnenie na svaly, väzivo alebo kosť. V zriedkavých prípadoch sa implantuje umelý zvierač mechúra.

Kedy navštíviť lekára

Návšteva odborného lekára by mala nastať ak vás tento problém trápi už dlhodobejšie a uberá vám kvalitu vášho života.

Ak rozprávame o malých deťoch, tak tento problém by sa mal začať riešiť po piatom roku života a to vyhľadaním psychologickej pomoci.

Ak pomočovaním či inkontinenciou trpia dospelí ľudia, tak je veľmi dôležité si uvedomiť či je tento problém spätý aj s inými príznakmi ako je napríklad bolesť pri močení alebo bolesť chrbta v oblasti obličiek.

V takýchto prípadoch by ste mali odborníka vyhľadať čo najskôr.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button