Bolesť pri kojení

Bolesť pri kojení môže naznačovať nejaký problém s prsníkom či tvorbou materského mlieka. Kojenie je dôležitý proces, pri ktorom kojenec dostáva živiny nevyhnutné na správny chod organizmu. Preto je potrebné zistiť, čo stojí za vznikom tejto bolesti.
Príčiny bolesti pri kojení:
1. Zvýšená tvorba materského mlieka
Bolesť pri kojení môže byť spôsobená nadmernou tvorbou materského mlieka, najmä po pôrode.
Tvorbu materského mlieka ovplyvňuje primárne hormón nazývaný prolaktín. No niekedy tvorbu reguluje aj doba menštruácie, doba kojenia alebo aj početnosť kojení.
Materské mlieko nedokáže kojenec všetko vycucať a ostáva tak zvyšok mlieka v prsníku. Dôsledkom toho je upchatie mliekovodu na princípe zahustenia mlieka, čo je väčšinou spojené práve s bolestivosťou prsníka nielen pri kojení.
Ďalším problémom je, že vyprodukované materské mlieko nedokáže vytekať von, a preto sa vytvorí hrčka, ktorá je okrem bolesti charakterizovaná aj zvýšenou teplotou tela. Avšak táto hrčka po pár dní zmizne.
Preto môžeme povedať, že ide o neinfekčný zápal prsníka.
2. Zápal prsníka
Zápal prsníka je už závažnejší stav, ktorý nezmizne z ničoho nič. Za vznikom zápalu sú baktérie žijúce na koži, zväčša sa jedná o baktérie zo skupiny streptokoky a stafylokoky.
Najčastejšie sa to deje u dojčiacich žien, najmä pár týždňov po pôrode.
Začne sa to prejavovať začervenaním, opuchom a bolesťou prsníka. Z prsníka môže dokonca vytekať zápalová tekutina, niekedy aj hnis alebo malé množstvo krvi.
Ďalšími príznakmi sú zvýšená teplota či únava. Treba dodať, že zápal prsníka sa prejavuje sčasti ako rakovina prsníka, čo je omnoho nebezpečnejšia choroba.
3. Podráždenie prsníka
Bolesť prsníka nastáva aj v prípade podráždenia prsníka. Za tým väčšinou stojí samotné kojenie, najmä u starších kojencov, ktorým sa už objavujú prvé mliečne zúbky.
4. Nesprávne kojenie
Svoju úlohu pri vzniku bolesti zohráva aj poloha kojenia.
Nesprávna poloha môže nielen podráždiť prsné žľazy, ale aj zapríčiniť tvorbu malých rán, do ktorých sa môže dostať infekcia s následným zápalom prsníka. Tento stav sme si už popísali vyššie.
Niekedy je dôsledkom nesprávneho kojenia aj upchatie žliaz, čo sme už spomenuli pri zvýšenej tvorbe materského mlieka.
Diagnostika
Presná diagnóza prebehne na vyšetrení u gynekológa. Podľa konkrétneho prípadu môže lekár využiť ultrazvuk, vďaka ktorému dokáže objaviť hnisavé abscesy.
Pri dlhotrvajúcich pochybnostiach a bolestiach je možné využiť aj mamografické vyšetrenie a odber vzorky tkaniva prsníka.
Ako liečiť bolesť pri kojení
Pri zvýšenej tvorbe materského mlieka sa na zmiernenie bolesti užívajú lieky, ktoré majú opačný efekt ako hormón prolaktín.
Zápal prsníka je už závažný problém, pri ktorom je nutné neprestať s dojčením, pretože dostatočný odtok mlieka spôsobí ústup ťažkostí.
V prípade infekčného zápalu sa užívajú antibiotiká, ale treba si dať pozor, pretože nie každé antibiotikum je vhodné pre dojčiace ženy.
Ak za vznikom bolesti je nesprávne kojenie, budete sa musieť poradiť buď s odborníkom, alebo s nejakou skúsenejšou matkou.
Kedy navštíviť lekára
Bolesť pri kojení je nepríjemná a na prvý pohľad môže ísť o nevinný príznak.
Ak bolesti neustupujú alebo sa ďalej stupňujú, navštívte odborníka, kde získate prehľad o vašom stave a aj možnú terapiu.
Na záver dodám, že netreba podceniť tieto ťažkosti, pretože vo výnimočných prípadoch môže ísť aj o rakovinu prsníka.
Použité zdroje: základné zdroje textu