Zykalor

ZykalorZykalor je liek predpisovaný psychiatrami, ktorý patrí medzi neuroleptiká (antipsychotiká) druhej generácie. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina aripiprazol.

Princíp lieku Zykalor


Aripiprazol účinkuje na neuromediátorové systémy v mozgu (rada zlúčenín umožňujúca prenos vzruchov medzi nervovými bunkami).

Bolo zistené, že mnoho psychiatrických chorôb je spôsobených nerovnováhou v týchto systémoch a aripiprazol má za cieľ vrátiť túto nerovnováhu smerom k normálu.

Najväčší efekt vykazuje aripiprazol na systém dopamínový a serotonínový.

Využitie

Preparát Zykalor sa podáva najmä pri schizofrénii, ale môže byť použitý aj u iných chorobných stavov ako sú silné epizódy mánie pri maniodepresívnej psychóze.

Podávanie

Zykalor sa vyrába v podobe tabliet o sile 10 a 15 miligramov a mal by byť užívaný striktne iba podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára.

Bežná dávka u dospelého človeka u väčšiny psychiatrických porúch je 15-30 miligramov lieku podávaných jedenkrát denne.

Nevýhody

Zykalor účinkuje na centrálny nervový systém a už tento fakt znamená, že možno očakávať početné vedľajšie účinky.

Pomerne často boli pozorované tráviace ťažkosti (nechutenstvo, zápcha), nespavosť, zmeny nálad, depresívne ladenie, rôzne poruchy hybnosti, bolesti hlavy, motanie hlavy, ospalosť, rozmazané videnie a ďalšie.

Podobne ako u iných antipsychotík je aj tu popisované riziko vzniku závažného neuroleptického malígneho syndrómu. Liek by v žiadnom prípade nemal byť kombinovaný s alkoholom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zykalor

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button