Zoloft

ZoloftZoloft je liek, ktorý sa používa na liečbu rôznych porúch nálady. Patrí do skupiny antidepresíva a jeho účinnou zložkou je sertralín.

Princíp lieku Zoloft


Zoloft je jedným zo skupiny liekov, ktoré sa nazývajú selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu (SSRI).

Účinná látka ovplyvňuje v mozgu systém tzv. neuromediátorov, čo sú zlúčeniny umožňujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami.

Účinok sertralínu pôsobí v prospech neuromediátoru serotonínu, ktorého majú chorí ľudia nedostatok, zvyšuje jeho koncentráciu v centrálnom nervovom systéme a tým zlepšuje náladu chorého.

Využitie

Zoloft sa používa na liečbu rôznych porúch nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté.

Medzi tieto choroby patrí najmä depresia, ale aj maniodepresívna psychóza, niektoré fóbie, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Vyrába sa v podobe tabliet o sile 50 a 100 mg.

Dávkovanie u dospelého sa väčšinou začína jednou tabletou denne o sile 50 miligramov a môže sa zvýšiť na 100 miligramov.

Maximálna odporúčaná dávka je 200 mg denne. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase (ráno alebo večer) s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.

Môže trvať niekoľko týždňov, kým sa príznaky začnú zlepšovať. Liečba depresie má zvyčajne pokračovať ešte 6 mesiacov po zlepšení zdravotného stavu.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Už to, že tento liek účinkuje na nervový systém, znamená celý rad nežiaducich účinkov. Medzi najčastejšie patria tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, hnačka), nespavosť, bolesť hlavy, závrat, sucho v ústach, ospalosť alebo zlyhanie ejakulácie.

Tieto vedľajšie účinky závisia od dávky a často vymiznú alebo sa zmiernia pri pokračovaní v liečbe.

Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2 až 3 týždne užívania. Neodporúča sa náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú problémy s prehĺtanímžihľavkadýchavičnosť opuch tváre, jazyka alebo hltana.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Zoloft nesmú užívať pacienti, ktorí sú mladší ako 18 rokov. Jediné využitie u detí nad 6 rokov je liečba obsedantno‑kompulzívnej poruchy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button