Zinbryta

ZinbrytaZinbryta je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu sklerózy multiplex. Patrí do skupiny imunopreparáty a jeho účinnou zložkou je daklizumab.

Princíp lieku Zinbryta


Daklizumab je monoklonálna protilátka, ktorá sa cielene viaže na určité receptory T-lymfocytov (presnejšie povedané CD25 podjednotky IL-2 receptora) a tým narúša ich funkciu.

Dôsledkom je oslabenie imunitného systému, čo sa hodí pri niektorých autoimunitných chorôb.

Využitie

Preparát Zinbryta je indikovaný v liečbe niektorých foriem sklerózy multiplex. Nie je samozrejme určený všetkým pacientom a bude k dispozícii najmä vyšším neurologickým centrám špecializujúcim sa na liečbu sklerózy multiplex.

Skleróza multiplex (SM) je medzi ľuďmi dosť známe autoimunitné ochorenie. Pri SM spôsobuje imunitný systém tela zápal, ktorý poškodzuje ochranné puzdro (nazývané myelín) okolo nervov v centrálnom nervovom systéme (zahŕňajúcom mozog a miechu).

Táto strata myelínu sa nazýva demyelinizácia. V dôsledku toho nervy prestávajú správne fungovať.

Ľudia s SM majú opakované ataky (relapsy) príznakov spôsobené tým, že nervy nefungujú správne.

Tieto príznaky sa u jednotlivých pacientov líšia, ale zvyčajne zahŕňajú také ťažkosti, ako problémy s chôdzou, zrakom a rovnováhou.

Príznaky môžu po uplynutí relapsu úplne zmiznúť, ale niektoré problémy môžu pretrvávať medzi jednotlivými relapsmi a môžu zasahovať do každodenných činností.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Zinbryta sa vyrába v podobe injekčného roztoku, ktorý sa aplikuje pod kožu. Odporúčaná dávka je 150 mg každý mesiac. Liek sa odporúča užívať v rovnaký deň každého mesiaca.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Zinbryta môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Najčastejšie liek spôsobuje tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha) a únavu.

Pri pravidelnej aplikácii môže spôsobiť zvýšený výskyt infekcií, a to najmä infekcie močových ciest a infekcie horných dýchacích ciest, ale aj zápal pľúc alebo zápal priedušiek. Užívanie lieku môže zvýšiť pečeňové testy a zapríčiniť vznik alergickej reakcie.

Tento liek nie je určený na liečbu pacientov mladších ako 18 rokov a žien počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button