Xanax

Xanax je liek, ktorý patrí do skupiny benzodiazepínov. Jeho účinnou látkou je zlúčenina alprazolam.
Princíp lieku Xanax
Alprazolam účinkuje na centrálny nervový systém a posilňuje vplyv neurotransmiterov GABA (kyselina gama-aminomaslová).
Neurotransmiter je zlúčenina, ktorá prenáša vzruch medzi nervovými bunkami, GABA má v celkovom dôsledku tlmivý účinok na mozog.
Využitie
Tento liek sa využíva najmä na upokojenie pri úzkostných stavoch, u panickej poruchy, pri depresii a k upokojeniu chorých s fóbiami (napr. agorafóbia a iné).
Možno ho krátkodobo podávať aj proti nespavosti, najmä ak je porucha spánku podmienená psychikou.
Benzodiazepíny sa nemajú užívať pravidelne, najmä u žien stredného a vyššieho veku sa pomerne často stretávame s ich nadužívaním, čo potom vyvoláva častejší výskyt vedľajších účinkov.
Podávanie
Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára. Bežná dávka u dospelého človeka sa u úzkosti pohybuje v sile tablety 0,25-0,5 miligramov podávaných maximálne 3x denne.
Existuje aj typ lieku s postupným uvoľňovaním Xanax SR a ten sa podáva 1-2x denne. Pri nespavosti sa liek podáva v dávke jednej tablety na noc.
Nevýhody
Predávkovanie môže spôsobiť poruchu vedomia s narušením centra pre dýchanie a ohrozením života. Liek by v žiadnom prípade nemal byť kombinovaný s alkoholom.
Pri dlhodobejšom užívaní tabliet by nemal byť liek náhle vysadený, inak sa môže objaviť nepríjemná nespavosť.
Pravidelné užívanie benzodiazepínov spôsobuje závislosť, po ich vysadení sa objavia abstinenčné príznaky ako je bolesť hlavy, bolesť svalov, úzkosť, búšenie srdca a nepokoj.
Benzodiazepíny sa nesmú podávať pacientom s ťažkou myasténiou.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/xanax
Použité zdroje: základné zdroje textu