Wellbutrin

WellbutrinWellbutrin patrí medzi antidepresíva. Jeho účinnou látkou je bupropión, ktorý má vplyv na neuromediátory v mozgu.

Princíp lieku Wellbutrin


Bupropión má vplyv na neuromediátory v mozgu. Neuromediátory sú zlúčeniny v nervovom systéme, ktoré umožňujú prenos vzruchov medzi nervovými bunkami.

Bupropión ovplyvňuje noadrenalin a dopamín, zvyšuje v mozgu ich koncentrácie.

Využitie

Liek sa využíva v liečbe depresie, maniodepresívna poruchy a v odvykaní od fajčenia na tlmenie abstinenčných príznakov pri vysadení nikotínu.

Liek je zjednodušene povedané schopný rušiť účinok nikotínu na mozog a tým znižovať túžbu po cigarete.

Objavujú sa náznaky, že by mohol byť s úspechom využitý aj v terapii rôznych psychicky podmienených sexuálnych porúch, ale v tomto ohľade je stále predmetom výskumu.

Podávanie

Prípravok je na lekársky predpis a nemal by byť užívaný bez vedomia lekára. Vyrába sa v tabletovej forme a podáva sa jedna 150 miligramová tableta denne.

Ak sa depresia nezlepší, lekár môže zvýšiť dávku na 150 mg dvakrát denne. Ak zlepšenie nenastane ani po niekoľkých ďalších týždňoch, dávka sa môže zvýšiť najviac na 200 mg dvakrát denne.

Ak pacient užíva tablety dvakrát denne, medzi užitím jednotlivých dávok musí nechať uplynúť aspoň 8 hodín.

Preparát nie je vhodné užívať krátko pred tým, ako pôjde pacient spať, keďže môže spôsobiť ťažkosti so zaspávaním.

Počas liečby sa neodporúča dojčiť. Zložky obsiahnuté v tomto lieku môžu prejsť do materského mlieka a tak môžu poškodiť dieťa. Liek môže ovplyvniť schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje.

Preto nie je vhodné viesť vozidlá ani neobsluhujte stroje, pokiaľ si pacient nie je istý, že uvedená schopnosť nie je ovplyvnená.

Wellbutrin sa neodporúča používať u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov, keďže u takýchto pacientov nebol dostatočne skúmaný.

Keď sú pacienti mladší ako 18 rokov liečení antidepresívami, sú vystavení zvýšenému riziku vzniku samovražedných myšlienok a samovražedného správania.

Nevýhody

Wellbutrin môže mať niektoré nežiaduce účinky ako je sucho v ústach, bolesť hlavy a nechutenstvo. Tieto príznaky však po niekoľkých týždňoch odznievajú.

Vyššie dávky lieku môžu vyvolať kŕčové stavy a epileptické záchvaty.

Ďalšie nežiadúce účinky sú napr.  ťažkosti so spánkom (nespavosť), napínanie na zvracanie (nauzea), zvracanie, horúčka, závraty, potenie, kožná vyrážka (niekedy v dôsledku alergickej reakcie), svrbenie, pocit rozochvenosti (chvenie rúk), slabosť, bolesť na hrudníku, pocit úzkosti alebo agitovanosti (telesného nepokoja), bolesť žalúdka, zápcha, zmeny vnímania chuti jedla, nechutenstvo (anorexia), zvýšenie krvného tlaku (niekedy závažné), návaly tepla.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button