Vendal Retard

Vendal RetardVendal Retard je liek, ktorý sa používa na liečbu silných bolestí. Patrí do skupiny analgetiká – anodyná a jeho účinnou zložkou je morfín.

Princíp lieku Vendal Retard


Morfín je silný opiát, účinkuje na centrálny nervový systém, zvyšuje prah bolesti a do určitej miery môže tlmiť mozgové dychové centrum, čo uľaví pri pocite dýchavičnosti.

Využitie

Vendal Retard sa využíva v liečbe bolestí, ktoré sú veľmi silné a pre pacienta nepríjemné. Príkladom sú niektoré pokročilé nádorové ochorenia alebo veľmi silné a inak neriešiteľné bolesti chrbta.

Výhodou je tabletová forma, ktorá umožňuje užívať liek aj v domácom prostredí.

Preparát sa môže užívať samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi, veľmi účinná je kombinácia s niektorými nesteroidnými protizápalovými liekmi.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosť ochorenia. Vendal Retard sa vyrába vo forme tabliet o sile 10 až 120 miligramov.

Zvyčajná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta o sile 10-30 miligramov podávaná 2x denne. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená, a následne sa zapila dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na osobitné tlačivo (tzv. opiátový recept), pretože liek je návykový.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek najčastejšie spôsobuje tráviace ťažkosti, najmä nevoľnosť a zápchu, ale aj vracanie, bolesti brucha, nechutenstvo alebo sucho v ústach.

Pomerne často môže vyvolať aj bolesť hlavyúnavu, ospalosť, mimovoľné zášklby svalov, zmätenosť, nespavosť, nadmerné potenie, vyrážky, telesnú slabosť či svrbenie. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako kožná porucha.

Zrenice pravidelných užívateľov lieku bývajú zúžené. Taktiež môže liek zhoršiť pohyblivosť svalstva močových ciest s rozvojom poruchy odtoku moču. Pri predávkovaní hrozí strata vedomia s ťažkým útlmom dychového centra, ktorý môže človeka usmrtiť.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú existujúce ochorenie nepriechodnosti čriev (paralytický ileus) alebo neznámu akútnu bolesť v oblasti brucha.

Taktiež sa liek neodporúča pacientom mladším ako 6 rokov a ženám počas tehotenstva alebo dojčenia, prípadná liečba len pod dohľadom lekára.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Vendal Retard môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button