Vyliec.sk > Liek > Urotam

Urotam

UrotamUrotam je liek, ktorý sa používa na liečbu zväčšenej prostaty. Patrí do skupiny sympatolytiká a jeho účinnou zložkou je tamsulosín.


Princíp lieku Urotam

Tamsulosín je blokátorom alfa-1-receptora, ktorý znižuje napätie svalov prostaty a močovej rúry. Napomáha ľahšiemu prietoku moču močovou rúrou, čím uľahčuje močenie.

Využitie

Urotam je určený na používanie u mužov, aby liečil problémy spojené s nezhubným zväčšením prostaty, ako sú napr. ťažkosti s močením, napätie, závažné nutkanie na močenie, časté močenie počas noci, ako aj počas dňa.

Zväčšenie prostaty je u mužov veľmi častým ochorením, po 80. roku života sa nachádza až u 8 z 10 mužov. Nie je to vážne ochorenie, no má často nepríjemné prejavy znižujúce kvalitu života. 

Podávanie

Denná dávka záleží na lekárovi. Urotam sa obvykle užíva v dávke 1 kapsula o sile 0,4 mg 1x denne. Kapsuly sa užívajú po jedle, vždy v celku a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny. Dĺžku liečby určuje lekár, liek sa nemá samovoľne vysadzovať. Liek sa odporúča užiť 30 minút po raňajkách alebo po prvom jedle dňa.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek je zvyčajne dobre znášaný. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí závrat, najmä pri náhlej zmene polohy (pri posadení sa alebo vstaní z polohy v ľahu), svalová slabosť a bolesť hlavy.

Medzi ďalšie menej závažné nežiaduce účinky patria tráviace problémy ako sú zápchahnačkabolesť brucha alebo vracanie. U niektorých mužov sa môže objaviť zvýšený tlkot srdca, poruchy ejakulácie alebo nádcha. U citlivejších pacientov nie je vylúčená alergická reakcia, ktorej príznaky sú zväčša vyrážka, žihľavkasvrbenie opuch.

Urotam nesmú používať pacienti so závažným ochorením pečene. Okrem toho sa neodporúča mužom, ktorí trpia závratom, najmä vtedy, keď sa rýchlo posadia alebo postavia z polohy v ľahu.

Nie je vhodný pre ženy. Taktiež liek nesmie byť používaný pacientmi, ktorí sú mladší ako 18 rokov. Počas liečby je zakázané piť alkohol. Liek ovplyvňuje pozornosť, ktorá je dôležitá pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Tento liek obsahuje sacharózu a farbivá – oranžovú žlť, azorubín, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.