Tivicay

TivicayTivicay je liek, ktorý patrí medzi antivírusové preparáty (antivirotiká) a jeho účinnou zložkou je zlúčenina dolutegravir.

Princíp lieku Tivicay


Dolutegravir dokáže zablokovať enzým HIV vírusu (vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti) u dospelých a dospievajúcich starších ako 12 rokov, ktorý sa označuje ako integráza. Integráza je nutná pre množenie vírusových častíc a jej zablokovanie obmedzí schopnosť zabudovávať svoju genetickú informáciu do buniek ľudského tela.

Tivicay infekciu HIV nevylieči, znižuje množstvo vírusu v tele a udržiava ho na nízkej úrovni.

V dôsledku toho taktiež zvyšuje počet CD4 buniek v krvi. CD4 bunky sú typom bielych krviniek, ktoré sú pre telo dôležité tým, že mu pomáhajú prekonať infekciu.

Využitie

Tento liek sa využíva v liečbe niektorých foriem infekcie HIV a býva súčasťou určitých terapeutických režimov v kombinácii ďalšími liekmi.

Podávanie

Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 50 miligramov. Zvyčajná dávka u dospelého človeka je 50 mg 1-2x denne. Tabletu prehltnite a zapite trochou tekutiny.

Tivicay sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla.

Keď sa liek užíva 2x denne lekár ho môže odporučiť užívať s jedlom. Presná dávka je však vždy prísne individuálna a stanovuje ju ošetrujúci lekár, bez ktorého odporúčania sa liek nesmie užívať.

Deti a dospievajúci vo veku medzi 12 a 17 rokmi a vážiaci aspoň 40 kg môžu užívať dávku pre dospelých, ktorou je jedna tableta (50 mg) jedenkrát denne.

Tento liek sa nemá používať u detí a dospievajúcich s infekciou HIV, ktorá je rezistentná voči iným liekom podobným.

Nevýhody

Liek môže pri pravidelnom podávaní spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti, únavu, bolesti hlavy, kožné vyrážky, nechutenstvo a ďalšie. Pomerne často bolo pri terapii pozorované zvýšenie pečeňových testov.

U ľudí užívajúcich tento liek sú alergické reakcie menej časté.

Medzi ich prejavy patria: vysoká teplota (horúčka), nedostatok energie (únava), opuch, ktorý niekedy postihuje tvár alebo ústa (angioedém), čo spôsobuje ťažkosti s dýchaním, bolesť svalov alebo kĺbovVeľmi časté vedľajšie účinky: bolesť hlavyhnačka, napínanie na vracanie (nauzea).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button