Teclop

TeclopTeclop sa radí medzi lieky na riedenie krvi a pomerne často ho nachádzame v liečbe pacientov s chorým srdcom. Patrí do skupiny antikoagulanciá a jeho účinnou látkou je zlúčenina klopidogrel.

Princíp lieku Teclop


Klopidogrel účinkuje na úrovni metabolizmu krvných doštičiek. Narušuje receptory na ich povrchu a tým znižuje ich schopnosť sa zhlukovať a vytvárať krvnú zrazeninu.

Využitie

Teclop sa užíva samotný alebo v kombinácii s inými liekmi na riedenie krvi. Spolu s liekmi obsahujúcimi kyselinu acetylsalicylovú (Aspirín, Anopyrin, Godasal a iné) podávame tento liek určitú dobu po zavedení stentov do tepien (napr. stenty srdcových tepien pri liečbe infarktu srdca alebo stenty tepien dolných končatín), kedy znižuje riziko ich uzáveru.

Okrem toho môžeme Teclop v kombinácii s ďalšími liekmi podať nárazovo pri liečbe akútneho infarktu.

Dlhodobo možno podávať samotný tento liek ako alternatívu za lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú. A to v tom prípade, keď má pacient na tieto lieky alergiu alebo inú neznášanlivosť.

Medzi indikácie podávania patrí angina pectoris, ischemická choroba dolných končatín, prevencia opakovania infarktu a ischemickej mozgovej mŕtvice.

Podávanie

Veľkosť dávky a dĺžka liečby záleží na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na vážnosti ochorenia pacienta. Teclop sa vyrába v podobe tabliet o sile 75 mg.

V prípade akútneho stavu (ako je infarkt myokardu) sa podávajú až štyri 75 miligramové tablety denne (tj. dávka 300 miligramov). Pri chronickom podávaní sa väčšinou predpisuje 1 tableta (dávka 75 miligramov) denne.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis. Liek nesmie byť používaný bez odporučenia lekára.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Lieky, ktoré sa používajú na riedenie krvi, zvyšujú riziko krvácavých stavoch vrátane krvácania z nosa, krvácanie do tráviaceho traktu, ale aj a krvácavé mozgové mŕtvice (krvácanie do mozgu).

V zriedkavých prípadov môže jeho užívanie sprevádzať výrazný pokles bielych krviniek alebo krvných doštičiek.

Všeobecne je však riziko vzniku nežiaducich účinkov nižšia ako u liekov obsahujúcich kyselinu acetylsalicylovú. U citlivejších pacientov sa môžu prejaviť alergické reakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button