Taptiqom

TaptiqomTaptiqom je liek, ktorý sa používa na liečbu glaukómu (zelený zákal). Patrí do skupiny oftalmologiká a jeho účinnými látkami sú tafluprost a timolol.

Princíp lieku Taptiqom


Tafluprost patrí do skupiny liekov nazývaných analógy prostaglandínu. Svojim účinkom zvyšuje odtok vnútroočnej tekutiny, čím znižuje vnútroočný tlak.

Timolol patrí do skupiny liekov nazývaných betablokátory, ktorý sa však v tomto prípade nepoužíva z dôvodov liečby srdcových ochorení a vysokého tlaku, ale na liečbu očných ochorení.

Po nakvapkaní do oka totiž znižuje vnútroočný tlak.

Tafluprost a timolol pôsobia spoločne a znižujú tak tlak v oku.

Využitie

Taptiqom sa používa na liečbu druhu glaukómu (zeleného zákalu), ktorý sa nazýva glaukóm s otvoreným uhlom, ako aj na liečbu stavu známeho ako očná hypertenzia (vysoký očný tlak) u dospelých.

Oba tieto stavy sú spojené so zvýšením tlaku vo vnútri oka, ktorý môže mať vplyv na zrak.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Taptiqom sa vyrába v podobe očných kvapiek.

Odporúčaná dávka je 1 kvapka do oka alebo očí jedenkrát denne, ideálne dobou aplikácie je večer. Presný spôsob aplikácie opíše lekár.

Ľudia, ktorí nosia očné šošovky, by ich mali pred každou aplikáciou vybrať z očí. Po aplikácii musia počkať aspoň 15 minút a až potom si ich smú vložiť naspäť.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Taptiqom môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže spôsobiť podráždenie oka s bolesťou, svrbením a začervenaním krátko po aplikácii, to však rýchlo prejde.

Niekedy si užívatelia sťažujú na vysychanie spojiviek a nepríjemný pocit cudzieho telesa v oku, ale aj na bolesti hlavy.

Timolol obsiahnutý v lieku môže po vstrebaní do tela u niektorých ľudí ovplyvniť srdce a spôsobiť bradykardiu alebo príliš silný pokles krvného tlaku.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú problémy s dýchaním (ako je astma či závažná chronická obštrukčná bronchitída), pomalý srdcový tep, zlyhanie srdca alebo poruchy srdcového rytmu (nepravidelný srdcový tep).

Okrem toho nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button