Tamsulosin

TamsulosinTamsulosin je liek, ktorý sa používa na liečbu zväčšenej prostaty. Patrí do skupiny sympatolytiká a jeho účinnou zložkou je tamsulosín.

Princíp lieku Tamsulosin

Tamsulosín je blokátorom alfa-1-receptora, ktorý znižuje napätie svalov prostaty a močovej rúry. Napomáha ľahšiemu prietoku moču močovou rúrou, čím uľahčuje močenie.

Využitie

Je určený na používanie u mužov, aby liečil problémy spojené s nezhubným zväčšením prostaty, ako sú napr. ťažkosti s močením, napätie, závažné nutkanie na močenie, časté močenie počas noci, ako aj počas dňa.

Zväčšenie prostaty je u mužov veľmi častým ochorením, po 80. roku života sa nachádza až u 8 z 10 mužov.

Nie je to vážne ochorenie, no má často nepríjemné prejavy znižujúce kvalitu života. 

Podávanie

Denná dávka záleží na lekárovi. Obvykle sa užíva v dávke 1 kapsula 1x denne. Kapsuly sa užívajú po jedle, vždy v celku a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Dĺžku liečby určuje lekár, liek sa nemá samovoľne vysadzovať. Liek sa odporúča užiť 30 minút po raňajkách alebo po prvom jedle dňa.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Tamsulosin môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek je zvyčajne dobre znášaný. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí závrat, najmä pri náhlej zmene polohy (pri posadení sa alebo vstaní z polohy v ľahu), svalová slabosť a bolesť hlavy.

Medzi ďalšie menej závažné nežiaduce účinky patria tráviace problémy ako sú zápchahnačkabolesť brucha alebo vracanie.

U niektorých mužov sa môže objaviť zvýšený tlkot srdca, poruchy ejakuláciealebo nádcha. U citlivejších pacientov nie je vylúčená alergická reakcia, ktorej príznaky sú zväčša vyrážka, žihľavkasvrbenie opuch.

Tamsulosin nesmú používať pacienti so závažným ochorením pečene. Okrem toho sa neodporúčamužom, ktorí trpia závratom, najmä vtedy, keď sa rýchlo posadí alebo postaví z polohy v ľahu. 

Nie je vhodný pre ženy. Taktiež liek nesmie byť používaný pacientmi, ktorí sú mladší ako 18 rokov. Počas liečby je zakázané piť alkohol. Liek ovplyvňuje pozornosť, ktorá je dôležitá pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button