Tammex

TammexTammex je liek, ktorý sa používa na liečbu hnačky. Patrí do skupiny digestiva, adsorbenciá, acidá a jeho účinnou látkou je loperamid.

Princíp lieku Tammex


Loperamid je zlúčenina, ktorá sa dokáže viazať na opioidné receptory v črevnej stene a tým znižuje hybnosť čriev.

Okrem toho je zvýšený tonus zvierača v konečníku a tým je znížené nutkanie na stolicu.

Využitie

Tammex sa využíva v liečbe hnačiek a to ako akútnych, tak aj chronických. Je však nutné mať na pamäti, že preparát lieči hnačku ako symptóm a nerieši jeho príčinu.

Podávanie

Tammex sa vyrába vo forme kapsúl o sile 2 miligramy. Začiatočná dávka pre dospelých a mladistvých nad 12 rokov sú dve kapsuly.

Potom sa užíva už iba jedna kapsula (2 mg) po každej riedkej stolici. Prípravok sa môže užívať v ktorúkoľvek dennú dobu. Kapsulu sa prehltne a zapije dostatočným množstvom vody.

Nesmie sa užívať viac ako 6 kapsúl za 24 hodín.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria bolesti hlavy, závraty, zápcha, plynatosť a nevoľnosť. Menej často môže užívanie lieku vyvolať ospalosťbolesti v oblasti bruchasucho v ústachzvracanie a poruchy trávenia.

Veľmi zriedkavo sa môže objaviť črevná nepriechodnosť vrátane nebezpečného toxického megakolónu.

Taktiež nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie, ktorej príznaky sú opuchy tváre alebo jazyka, ťažkosti s dýchaním alebo s prehĺtaním a svrbenie kože.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú krv v stolici a horúčku alebo zápal hrubého čreva. Okrem toho nie je vhodný pre deti mladšie ako 12 rokov.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button