Solesmin

SolesminSolesmin je liek, ktorý užíva mnoho mužov vyššieho veku s ochorením prostaty. Patrí do skupiny sympatolytiká a jeho účinnou zložkou je zlúčenina tamsulosín.

Princíp lieku Solesmin


Tamsulosín je blokátorom alfa-1-receptora, ktorý znižuje napätie svalov prostaty a močovej rúry.

Napomáha ľahšiemu prietoku moču močovou rúrou, čím uľahčuje močenie.

Využitie

Solesmin je určený na používanie u mužov, aby liečil problémy spojené s nezhubným zväčšením prostaty, ako sú napr. ťažkosti s močením, napätie, závažné nutkanie na močenie, časté močenie počas noci, ako aj počas dňa.

Podávanie

Denná dávka záleží na lekárovi. Liek sa obvykle užíva dávke 1 kapsula 1x denne. Kapsuly sa užívajú po jedle, vždy v celku a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Dĺžku liečby určuje lekár, liek sa nemá samovoľne vysadzovať. V začiatku liečby môže byť ovplyvnená pozornosť pacienta. Liek sa odporúča užiť 30 minút po raňajkách alebo po prvom jedle dňa.

Liek je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Solesmin je zvyčajne dobre znášaný. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí závrat, najmä pri náhlej zmene polohy (pri posadení sa alebo vstaní z polohy v ľahu), svalová slabosť a bolesť hlavy.

Medzi ďalšie menej závažné nežiaduce účinky patria tráviace problémy ako sú zápcha, hnačka, bolesť brucha alebo vracanie.

U niektorých mužov sa môže objaviť zvýšený tlkot srdca, poruchy ejakulácie alebo nádcha. U citlivejších pacientov nie je vylúčená alergická reakcia, ktorej príznaky sú zväčša vyrážka, žihľavka, svrbenie a opuch.

Liek nesmú používať pacienti so závažným ochorením pečene. Okrem toho sa neodporúča mužom, ktorí trpia závratom, najmä vtedy, keď sa rýchlo posadí alebo postaví z polohy v ľahu. Liek nie je vhodný pre ženy. Taktiež liek nesmie byť používaný pacientmi, ktorí sú mladší ako 18 rokov.

Počas liečby je zakázané piť alkohol. Liek ovplyvňuje pozornosť, ktorá je dôležitá pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Tento liek obsahuje metylparabén a propylparabén, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie, hoci aj oneskorené.

Okrem toho v jeho zložení nájdeme aj azorubín a oranžové farbivo, ktoré môžu niektorým pacientom vyvolať precitlivenosť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button