Simgal

SimgalSimgal je liek radiaci sa do skupiny statínov, tj. medzi lieky na vysoký cholesterol. Zrejme prakticky nenájdeme interne liečeného pacienta, ktorý by niektorý zo statínov dlhodobo neužíval.

Princíp lieku Simgal


Účinnou látkou preparátu je zlúčenina simvastatín.

Pomáha blokovať tvorbu cholesterolu, tým znižuje jeho hladinu v krvi a bráni procesu aterosklerózy.

Využitie

Použitie je veľmi široké. Liek podávame nielen u vysokého cholesterolu, ale aj pacientom s ochorením srdca, s anginou pectoris, pacientom po infarktoch a ischemických mozgových príhodách, chorým s ischemickou chorobou dolných končatín a mnohým ďalším.

Liečba primárnej hypercholesterolémie alebo zmiešanej hyperlipidémie ako doplnok diéty v prípadoch, keď nebola dostatočná odpoveď na samotnú diétu a iné nefarmakologické opatrenia (napr. cvičenie, zníženie telesnej hmotnosti).

Pri homozygotnej familiárnej hypercholesterolémii ako doplnok diéty a iných foriem liečby vedúcich ku zníženiu hladín lipidov (napr. LDL aferéze) alebo v prípadoch, keď sú takéto formy liečby nevhodné.

Liek využívame aj na zníženie kardiovaskulárnej mortality a morbidity u pacientov s manifestným aterosklerotickým kardiovaskulárnym ochorením alebo diabetes mellitus, ktorí majú normálne alebo zvýšené hladiny cholesterolu, ako doplnok opatrení na úpravu iných rizikových faktorov alebo inej kardioprotektívnej liečby.

Podávanie

Záleží na odporúčani lekára, avšak väčšinou sa liečivo podáva v rozmedzí dávok 5-80 mg / deň podávaných perorálne jednorazovo večer.

Úpravu dávkovania je v prípade potreby možné vykonávať v odstupe minimálne 4 týždňov až na maximálnu dávku 80 mg / deň, ktorá sa užíva v jednej dávke večer.

Dávka 80 mg sa odporúča u pacientov s ťažkou hypercholesterolémiou a vysokým rizikom kardiovaskulárnych komplikácií.

Liek je účinný v monoterapii alebo kombinovanej terapii so sekvestrantmi žlčových kyselín. Liek by mal byť podaný > 2 hodiny pred alebo > 4 hodiny po podaní sekvestrantov žlčových kyselín.

Nevýhody

Simgal môže spôsobiť zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z tohto dôvodu by po nasadení Simgalu do medikácie mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácia kreatínkinázy (enzým uvoľňujúci sa pri poškodení svalov) v krvi.

Ak sa po nasadení lieku objavia bolesti svalov, potom je nutné vyšetriť kreatínkinázy ihneď. Simgal nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/simgal

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button