Sclefic
Sclefic je menej často predpisovaný liek, ktorý má využitie najmä v neurológii. Patrí do skupiny psychostimulanciá a jeho účinnou zložkou je zlúčenina riluzol.
Princíp lieku Sclefic
Riluzol patrí medzi tzv. neuroprotektíva. To sú lieky, ktoré chránia nervové bunky a predlžujú ich životnosť.
Tento efekt je zrejme umožnený pôsobením zlúčeniny na systém neuromediátorov, čo sú látky prenášajúce vzruchy medzi neurónmi.
Poškodenie nervových buniek pri neuromotorickom ochorení môže byť spôsobené príliš veľkým množstvom glutamátu (chemický prenášač) v mozgu a mieche.
Sclefic zabraňuje uvoľňovaniu glutamátu, čo môže pomôcť predchádzať poškodzovaniu nervových buniek.
Využitie
Sclefic môže byť predpísaný u veľmi nebezpečného neurologického ochorenia, ktoré je známe ako amyotrofická laterálna skleróza (ALS).
ALS je neuromotorické ochorenie, pri ktorom dochádza k napadnutiu nervových buniek zodpovedných za posielanie pokynov svalom, čo vedie k slabosti, chradnutiu svalov a k ochrnutiu.
Preparát samozrejme ALS nevylieči (ochorenie je smrteľné), ale bol preukázaný jeho efekt na predĺženie prežívania pri lepšej kvalite života.
Podávanie
Tento liek je treba obmedziť na základe odporúčania lekára a v dávke ním stanovenej. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 50 miligramov.
Liek sa obvykle užíva v dávke 1 tableta 2-krát denne každých 12 hodín pravidelne v tom istom čase (napr. ráno a večer) každý deň.
Tableta sa užíva v celku a je zapitá dostatočným množstvom vody.
Nevýhody
Sclefic môže spôsobovať vedľajšie účinky. Medzi najčastejšie patria tráviace problémy (najmä nevoľnosť, ale aj strata chuti do jedla, hnačka, vracanie a bolesť brucha), brnenie úst, zvýšenie pečeňových testov a poruchy pozornosti.
Medzi ďalšie nežiaduce účinky patrí únava, bolesť hlavy, závrat alebo zvýšený tlkot srdca. U niektorých pacientov boli pozorované aj alergické reakcie. Nutné je však dodať, že nežiaduce účinky nebývajú vo väčšine prípadov tak vážne, aby si vynútili úplné vysadenie preparátu.
Liek sa nesmie používať u pacientov so zhoršenou funkciou pečene alebo so zvýšenými hladiny niektorých pečeňových enzýmov v krvi (transaminázy).
Okrem toho nie je vhodný pacientom mladším ako 18 rokov a tehotným alebo dojčiacim ženám. Počas liečby je zakázané piť alkoholické nápoje. Liek ovplyvňuje pozornosť, čo treba brať do úvahy počas riadenia vozidla alebo stroja.
Použité zdroje: základné zdroje textu