Samsca

SamscaSamsca je liek, ktorý sa používa na liečbu nízkej hladiny sodíka. Patrí do skupiny diuretiká a jeho účinnou látkou je tolvaptán.

Princíp lieku Samsca


Tolvaptán je tzv. antagonista vazopresínu. Vazopresín je hormón, ktorý pomáha zabraňovať strate vody z tela znížením vylučovania moču.

Antagonista znamená, že zabraňuje vazopresínu v jeho funkcii, ktorou je zadržiavanie vody. Vedie to k zníženiu množstva vody v tele v dôsledku zvýšenej tvorby moču a to následne vedie k zvýšeniu hladiny alebo koncentrácie sodíka v krvi.

Využitie

Samsca sa používa na liečbu nízkej hladiny sérového sodíka v dôsledku ochorenia nazývaného „syndróm neprimeranej sekrécie antidiuretického hormónu“ (SIADH), pri ktorom obličky zadržiavajú príliš veľa vody.

Táto choroba spôsobuje neprimeranú tvorbu hormónu – vazopresínu, čo spôsobilo, že hladiny sodíka v tele príliš poklesli.

Môže to viesť k poruchám koncentrácie (sústredenia) a pamäte alebo poruche rovnováhy.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Samsca sa vyrába v podobe tabliet o sile 15 a 30 miligramov.

Zvyčajná úvodná dávka pre dospelého človeka je 15 miligramov. Dávka sa musí stanoviť individuálne a pri podávaní lieku je odporúčané monitorovať objem moču a hladiny sérových minerálov.

Vďaka tomu môže lekár podať aj nižšiu dávku (7,5 mg), alebo naopak vyššiu (60 mg), čo je zároveň aj denné maximum.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase (najlepšie ráno) s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Samsca môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria smäd, vracanierýchle zvýšenie hladiny sodíka. Menej často môže užívanie lieku spôsobiť nechutenstvo, bolesti hlavy, závrat, zápchu, hnačku, sucho v ústach, celkovú slabosť, nadmerné močenie, dehydratáciu, ale aj zvýšenie pečeňových testov.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú opuch tváre, pier alebo jazyka, svrbenie koževyrážky po celom tele alebo sťažené dýchanie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú anúriu, hypernatriémiu (stav, ktorý zvyšuje sodík v krvi) alebo stav, ktorý je spojený s veľmi malým objemom krvi.

Okrem toho liečba nie je určená pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button