Requip-Modutab

Requip-ModutabRequip-Modutab je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu Parkinsonovej choroby. Patrí do skupiny antiparkinsonikáa jeho účinnou látkou je ropinirol.

Princíp lieku Requip-Modutab


Účinná látka ropinirol patrí do skupiny liekov nazývaných agonisty dopamínu. Agonisty dopamínu ovplyvňujú mozog podobným spôsobom ako prirodzená látka, ktorá sa nazýva dopamín.

Tento dopamín v určitých častiach mozgu chýba ľuďom s Parkinsonovou chorobou.

Dopamín je významný neurotransmiter, ktorý v centrálnom nervovom systéme prenáša vzruchy medzi nervovými bunkami.

Využitie

Liek Requip-Modutab je podáva pacientom s Parkinsonovou chorobou. Preparát významne zlepšuje pohyblivosť a tlmí Parkinsonov tras.

Liečba sa môže kombinovať s ďalším liekom obsahujúcim levodopu.

Podávanie

Liek Requip-Modutab je nutné obmedziť podľa presného doporučenia lekára, zvyčajne sa jedná o neurológa. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 2, 4 a 8 miligramov.

Denná dávka je individuálna, ale u dospelého človeka sa väčšinou začína dennou dávkou 2 miligramy, ktorá sa veľmi pomaly navyšuje. Tableta sa užíva vcelku spolu s tekutionou vždy s jedlom.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Requip-Modutab môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Antiparkinsoniká môžu mať pomerne veľkú radu nežiaducich účinkov, čo je vcelku logicky dané pôsobením lieku na centrálny nervový systém.

Medzi najčastejšie patria tráviace problémy (najmä vracanie, ale aj zápcha, pálenie záhy či bolesť brucha) mdloby a ospalosť.

Mnoho užívateľov na začiatku liečby trpí pocitom sucha a horkosti v ústach, opuchmi končatín, ale aj a príznakmi ovplyvnenia nervového systému ako sú halucinácie, únava, rozmazané videnie, brnenie končatín, zmeny osobnosti, nutkavé správanie, zhoršenie demencie u starých ľudí a niekedy až prejavy pripomínajúce psychiatrické ochorenia.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie. V kombinácii s preparátmi obsahujúcimi levodopu sa môžu postupne objaviť mimovoľné zášklby a pohyby (typicky chorea).

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažné ochorenie obličiek alebo ochorenie pečene.

Requip-Modutab sa neodporúča užívať pacientom mladším ako 18 rokov a ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Liečba týmto liekom môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button