Ralnea SR

Ralnea SRRalnea SR je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu Parkinsonovej choroby. Patrí do skupiny antiparkinsoniká a jeho účinnou látkou je ropinirol.

Princíp lieku Ralnea SR


Účinná látka ropinirol patrí do skupiny liekov nazývaných agonisty dopamínu. Agonisty dopamínu ovplyvňujú mozog podobným spôsobom ako prirodzená látka, ktorá sa nazýva dopamín.

Tento dopamín v určitých častiach mozgu chýba ľuďom s Parkinsonovou chorobou.

Dopamín je významný neurotransmiter, ktorý v centrálnom nervovom systéme prenáša vzruchy medzi nervovými bunkami.

Využitie

Liek Ralnea SR je podáva pacientom s Parkinsonovou chorobou. Preparát významne zlepšuje pohyblivosť a tlmí Parkinsonov tras.

Liečba sa môže kombinovať s ďalším liekom obsahujúcim levodopu.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Ralnea SR sa vyrába v podobe tabliet o sile 2, 4 a 8 miligramov. 

Denná dávka je individuálna, ale u dospelého človeka sa väčšinou začína dennou dávkou 2 miligramy, ktorá sa veľmi pomaly navyšuje.

Liek sa užíva vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapije sa dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Ralnea SR môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Antiparkinsoniká môžu mať pomerne veľkú radu nežiaducich účinkov, čo je vcelku logicky dané pôsobením lieku na centrálny nervový systém.

Medzi najčastejšie patria tráviace ťažkosti (najmä vracanie, ale aj zápchapálenie záhy či bolesť bruchamdlobyospalosť.

Mnoho užívateľov na začiatku liečby trpí pocitom suchahorkosti v ústachopuchmi končatín, ale aj a príznakmi ovplyvnenia nervového systému ako sú halucinácieúnava, rozmazané videnie, brnenie končatín, zmeny osobnosti, nutkavé správanie, zhoršenie demencie u starých ľudí a niekedy až prejavy pripomínajúce psychiatrické ochorenia.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie. V kombinácii s preparátmi obsahujúcimi levodopu sa môžu postupne objaviť mimovoľné zášklby a pohyby (typicky chorea).

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažné ochorenie obličiek alebo ochorenie pečene. Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Liečba týmto liekom môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja. Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button