Neo-Bronchol

Neo-BroncholNeo-Bronchol je liek, ktorý sa používa na liečbu ochorení dýchacích ciest. Patrí do skupiny expektoranciá, mukolytiká a jeho účinnou látkou je ambroxol.


Princíp lieku Neo-Bronchol

Účinná zlúčenina lieku zvyšuje sekréciu hlienu v dýchacích cestách, rozpúšťa hlien a umožní jeho vykašliavanie.

Využitie

Neo-Bronchol sa používa na liečbu vlhkého (produktívneho) kašľa. Vlhký (produktívny) kašeľ je spojený s poruchami pľúc (napr. zápal pľúc) a priedušiek (napr. zápal priedušiek) pri nadmernej tvorbe hlienu. Okrem toho sa podáva aj pri cystickej fibróze a pri komplikáciách bronchiektázií.

Podávanie

Neo-Bronchol sa vyrába v podobe mäkkých pastiliek určených na cmúľanie a jedna pastilka obsahuje 15 mg účinnej látky.

Odporúčaná dávka pre dospelých a dospievajúcich starších ako 12 rokov počas prvých 2 až 3 dní sú 2 pastilky 3x denne. Potom sa má užívať rovnaká dávka, ale už len 2x denne.

Zvýšenie účinnosti pri dospelých pacientov je možné pri dávkach 60 mg ambroxoliumchloridu (4 pastilky) 2-krát denne.

Pre deti vo veku od 6 do 12 rokov je bežná dávka jedna pastilka 2 až 3x denne.

Liek sa odporúča užívať po jedle a zvýšený účinok lieku možno dosiahnuť zvýšeným príjmom tekutín. Bez odporúčania lekára sa liek nemá užívať dlhšie ako 5 dní.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné preparáty môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Neo-Bronchol má len minimum nežiaducich účinkov, nemal by sa však podávať večer, pretože rozpustenie hlienov vyvolá vlhký kašeľ, ktorý by chorého v noci zbytočne vysiloval. Liek najčastejšie spôsobuje horúčku a tráviace ťažkosti ako je nevoľnosťbolesť brucha či vracanie. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie, ktorej príznaky môžu byť kožné vyrážky, ale aj žihľavka.

Liek nie je určený pre deti, ktoré sú mladšie ako 6 rokov, ale ani pre ženy počas dojčenia, lebo nie je vylúčený prechod účinnej látky do materského mlieka.

Liek obsahuje alkoholický cukor – sorbitol, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.