Nemdatine

Nemdatine Nemdatine je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu demencie, najmä Alzheimerovej choroby. Patrí do skupiny psychostimulanciá a jeho účinnou látkou je memantín.

Princíp lieku Nemdatine


Strata pamäti pri Alzheimerovej chorobe je dôsledkom poruchy prenosu signálov v mozgu. V mozgu sa nachádzajú takzvané N-metyl-D-aspartát (NMDA)-receptory, ktoré sú zapojené do prenosu nervových signálov, dôležitých pri učení a pamäti.

Preto liek patrí do skupiny liekov, ktoré sú tzv. antagonisty NMDA-receptorov. Tento liek pôsobí na týchto NMDA-receptoroch, a tak zlepšuje prenos nervových signálov a pamäť.

Využitie

Nemdatine sa používa v terapii stredne ťažkej a ťažkej demencie, zvyčajne sa podáva chorým s Alzheimerovou chorobou.

Alzheimerova choroba je bohužiaľ ochorenie veľmi časté, a jej výskyt sa zvyšuje s vekom. Je to jedna z najvýznamnejších príčin demencie.

Medzi príznaky tohto ochorenia patria demencia, abúlia, strata pamäti a inkontinencia stolice.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Nemdatine sa vyrába vo forme klasických tabliet.

Na začiatku liečby sa užíva jedna tableta o sile 5 mg denne.

Táto dávka sa bude týždenne zvyšovať o 5 mg, až kým sa nedosiahne odporúčaná (udržiavacia) dávka. Odporúčaná udržiavacia dávka je 20 mg jedenkrát denne.

Liek sa odporúča užívať každý deň vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Nemdatine môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Preparát má len mierne nežiaduce účinky, ktoré sa príliš nelíšia od užívania placeba. Medzi najčastejšie patria bolesť hlavy, ospalosť, zápcha, zvýšené pečeňové testy, závrat, porucha rovnováhy, dýchavičnosť a vysoký krvný tlak.

Niekedy môže spôsobiť aj únavu, plesňové infekcie, zmätenosť, halucinácie, vracanie, poruchy chôdze, zlyhanie srdca a zrážanie krvi v žilách (trombóza/tromboembólia).

Veľmi zriedkavo môže liek vyvolať záchvaty. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú mladší ako 18 rokov. Liek obsahuje mliečny cukor –laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Užívanie tohto lieku môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button