Moprilic

MoprilicMoprilic je liek, ktorý sa radí medzi blokátory protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Patrí do skupiny antacidá a jeho účinnou látkou je omeprazol.

Princíp lieku Moprilic


Účinná látka blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekrécii žalúdočnej kyseliny.

Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočná kyslosť sa znižuje.

Využitie

Moprilic sa používa u dospelých na krátkodobú liečbu príznakov refluxu. Reflux je návrat kyslého obsahu žalúdka späť do pažeráka, ktorý sa môže zapáliť a bolieť.

Môže to spôsobiť príznaky, ako sú bolestivý pocit pálenia na hrudi, ktorá stúpa až do hrdla, pálenie záhy, a kyslá chuť v ústach, regurgitácia kyseliny.

So sekréciou žalúdočnej kyseliny sa spájajú aj žalúdočné vredy a Zollinger-Ellisonov syndróm (nádorové ochorenie pankreasu).

Blokátory protónovej pumpy sa užívajú aj ako súčasť liečby žalúdočnej infekcie Helicobacter pylori spolu s antibiotikami.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na ošetrujúcom lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikáciu. Moprilic sa vyrába v podobe kapsúl o sile 10 a 20 miligramov.

Zvyčajná dávka je jedna 20 mg kapsula alebo dve 10 mg kapsuly raz denne počas 14 dní. Ak počas tejto dobe príznaky nevymiznú, pacient by mal kontaktovať svojho lekára.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase (najlepšie ráno) s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Moprilic môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek má len minimum významných nežiaducich účinkov, no pri súčasnom podávaní s warfarínom je isté riziko ovplyvnenia jeho účinnosti.

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria bolesti hlavy, hnačka, bolesť brucha, zápcha, plynatosť, nevoľnosť a vracanie.

Menej často môže užívanie lieku spôsobiť opuchy nôh, poruchy spánku, závraty alebo ospalosť.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú dýchavičnosťvyrážky, omdlievanie a opuch tváre, jazyka, hltana alebo tela.

Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Tento liek obsahuje stolový cukor – sacharózu, preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button