Mononine
Mononine patrí medzi lieky využívané v hematológii a jeho účinnou zložkou je ľudský koncentrovaný koagulačný faktor IX.
Princíp lieku Mononine
Mononine je vyrobený z ľudskej plazmy (to je tekutá súčasť krvi) a obsahuje ľudský koagulačný faktor IX.
Používa sa na prevenciu (predchádzanie) alebo zastavenie krvácania, ktoré je spôsobené vrodeným nedostatkom faktora IX (hemofília B) v krvi.
Ľudský koagulovateľný faktor IX je dôležitou súčasťou koagulačné kaskády, tj. je dôležitá pre správne zrážanie krvi. Látka sa vyrába pomocou rekombinantnej DNA technológie.
Využitie
Faktor IX je veľmi dôležitý pre zrážanie krvi (koaguláciu). Nedostatok faktora IX znamená, že krv sa nezráža tak rýchlo ako by mala a preto má organizmus zvýšenú náchylnosť na krvácanie.
Nahradenie faktora IX Mononinom dočasne obnovuje mechanizmus zrážania krvi.
Podávanie
Preparát sa vyrába ako prášok, ktorý sa rozpustí v rozpúšťadle za vzniku roztoku. Výsledný roztok sa podáva vnútrožilovo.
Dávka je prísne individuálna (závisí od aktuálnej hladine faktora IX v krvi, typu a ťarchu prípadného krvácania, hmotnosti pacienta, a pod.). Prípravok sa musí použiť len na odporúčanie skúseného lekára-hematológa.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Mononine môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí napr. náhla alergická reakcia (ako je kožná vyrážka alebo žihľavka, svrbenie, opuch tváre, pier, jazyka alebo iných častí tela), skrátenie dychu, sipot alebo dýchacie ťažkosti, záchvaty, strata účinku (krvácanie neustáva).
Menej časté vedľajšie účinky sú napr. pálenie a pichanie, sčervenenie a opuch žily v mieste, kde bola podaná injekcia alebo infúzia, opuch tváre, hrdla alebo iných častí tela, triaška, návaly horúčavy, kožná vyrážka na celom tele, pupence, bolesť hlavy, pokles krvného tlaku, nepokoj, zrýchlený tep srdca, tlak na hrudníku, sipot, únava (malátnosť), nevoľnosť, zvracanie, mravčenie.
Tieto vedľajšie účinky boli pozorované zriedkavo, a v niektorých prípadoch sa môžu vyvinúť do závažných alergických reakcií (anafylaxie), vrátane šoku (toto bolo úzko spájané s tvorbou inhibítorov faktora IX).
Zriedkavo bola zaznamenaná horúčka a veľmi zriedkavo bola zaznamenaná špeciálna forma zápalu obličiek (nefrotický syndróm) po liečbe pacientov s inhibítormi faktora IX.
Použité zdroje: základné zdroje textu