Mirvedol

Mirvedol

Mirvedol je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu demencie, najmä Alzheimerovej choroby. Patrí do skupiny psychostimulanciá a jeho účinnou látkou je memantín.

Princíp lieku Mirvedol


Strata pamäti pri Alzheimerovej chorobe je dôsledkom poruchy prenosu signálov v mozgu.

V mozgu sa nachádzajú takzvané N-metyl-D-aspartát (NMDA)-receptory, ktoré sú zapojené do prenosu nervových signálov, dôležitých pri učení a pamäti.

Preto liek patrí do skupiny liekov, ktoré sú tzv. antagonisty NMDA-receptorov. Tento liek pôsobí na týchto NMDA-receptoroch, a tak zlepšuje prenos nervových signálov a pamäť.

Využitie

Mirvedol sa používa v terapii stredne ťažkej a ťažkej demencie, zvyčajne sa podáva chorým s Alzheimerovou chorobou.

Alzheimerova choroba je bohužiaľ ochorenie veľmi časté, a jej výskyt sa zvyšuje s vekom. Je to jedna z najvýznamnejších príčin demencie.

Medzi príznaky tohto ochorenia patria demencia, abúlia, strata pamäti a inkontinencia stolice.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Mirvedol sa vyrába vo forme klasických tabliet.

Na začiatku liečby sa užíva jedna tableta o sile 5 mg denne. Táto dávka sa bude týždenne zvyšovať o 5 mg, až kým sa nedosiahne odporúčaná (udržiavacia) dávka.

Odporúčaná udržiavacia dávka je 20 mg jedenkrát denne. Liek sa odporúča užívať každý deň vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Mirvedol môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Preparát má len mierne nežiaduce účinky, ktoré sa príliš nelíšia od užívania placeba. Medzi najčastejšie patria bolesť hlavy, ospalosť, zápcha, zvýšené pečeňové testy, závrat, porucha rovnováhy, dýchavičnosť a vysoký krvný tlak.

Niekedy môže spôsobiť aj únavu, plesňové infekcie, zmätenosť, halucinácie, vracanie, poruchy chôdze, zlyhanie srdca a zrážanie krvi v žilách (trombóza/tromboembólia). Veľmi zriedkavo môže liek vyvolať záchvaty.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú mladší ako 18 rokov.

Užívanie lieku môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button