Mirvaso

MirvasoMirvaso je liek, ktorý sa používa v dermatológii na liečbu sčervenania kože spôsobeného rosaceou. Patrí do skupiny dermatologiká a jeho účinnou látkou je brimonidín.

Princíp lieku Mirvaso

Tento liek patrí do skupiny liekov všeobecne označovaných ako „alfa agonisti“, pretože účinná látka brimonidín pôsobí na alfa2-adrenergné receptory krvných ciev.

Pri lokálnej aplikácii na kožu spôsobí zúženie a odkrvenie krvných ciev pokožky, čím sa nadbytočný prietok krvi a sčervenanie zníži.

Využitie

Mirvaso sa používa na liečbu sčervenania spôsobeného rosaceou, ktoré najčastejšie postihuje tvárovú časť hlavy.

Sčervenanie tváre spôsobené rosaceou je zapríčinené vysokým prietokom krvi kožou tváre, čo je výsledkom rozšírenia malých krvných ciev v koži.

Podávanie

Mirvaso sa vyrába v podobe géluOdporúčané dávkovanie je jedenkrát denne. Malé množstvo (o veľkosti hrášku) gélu sa nanesie na postihnuté miesta tváre a potom sa jemne a rovnomerne rozotrie v tenkej vrstve.

Pacient sa musí sa vyhnúť očiam, viečkam, perám, ústam a vnútru nosa. Nesmie sa prekračovať celková denná dávka, ktorej veľkosť sa rovná množstvu o veľkosti 5 zrniečok hrachu.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Mirvaso môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek zväčša nemáva vážne nežiaduce účinky, ale po aplikácii môže spôsobiť lokálne podráždenie (svrbenie, pálenie, zhoršenie sčervenania pokožky). Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí aknésucho v ústachpocit chladu v rukách a chodidláchpocit horúčavy, bolesť hlavyupchatie nosa a problémy s kožou.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako náhly opuch tváre, vyrážky, žihľavka, ale niekedy aj nebezpečný angioedém.

Veľmi zriedkavo môže spôsobiť hypotenziu (pokles krvného tlaku) alebo závrat.

Liek nesmú užívať deti mladšie ako 2 roky. Okrem toho sa nesmie užívať u pacientov, ktorí užívajú lieky na depresiu alebo Parkinsonovu chorobu (táto kombinácia môže spôsobiť hypotenziu).

Tento liek obsahuje metylparahydroxybenzoát, ktorý môže spôsobiť alergické reakcie (môžu byť oneskorené), a propylénglykol, ktorý môže spôsobiť podráždenie kože.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button