Mesocain

MesocainMesocain je liek, ktorý sa používa proti bolesti. Patrí do skupiny lokálne anestetiká a jeho účinnou látkou je trimekaín.

Princíp lieku Mesocain


Trimekaín pôsobí lokálne v mieste aplikácie, ovplyvňuje nervové vlákna a tlmí až blokuje vedenie nervových zmyslových informácií o bolesti, tlaku a pocitu tepla či chladu.

Využitie

Mesocain podávame tam, kde chceme zabrániť bolesti. Injekčne sa aplikuje do miesta, kedy je potrebné pri vedomí vykonať zubné zákroky, vpich väčšou ihlou (napr. vypustenie ascitu alebo pleurálneho výpotku) alebo dokonca rez skalpelom (drobné operácie v lokálnom znecitlivení ako je sceľovanie rán alebo napríklad operácie syndrómu karpálneho tunela).

Možná je aj tzv. zvodová anestézie, kedy sa roztok aplikuje do blízkosti nervu a vyruší vnímanie bolestivosti v celej väčšej oblasti tela, ktorá je nervom inervovaný.

V podobe gélu sa liek podáva k znecitlivenie slizníc, nanáša sa na močové cievky pred zasunutím do močovej trubice, čo zníži vnímanie bolesti pri cievkovaní.

Rovnako tak sa môže gél naniesť na iné endoskopické prístroje zavádzané do telových dutín (gastroenterologické, gynekologické, urologické zákroky).

Podávanie

Mesocain sa vyrába v podobe roztoku na podanie injekcie (zvyčajne sa aplikuje pod kožu) a v podobe gélu.

Použitie a dávkovanie je individuálne, plne závisí na ošetrujúcom lekárovi. Intravenózne podanie je možné u niektorých závažných porúch rytmu (môže totiž fungovať ako antiarytmikum), ale v bežnej praxi sa tento liek v tejto indikácii prakticky nepodáva.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Ak sa pri anestézii omylom prípravok aplikuje do krvnej cievy, môžu sa objaviť celkové príznaky ako je zmätenosť, kovová chuť v ústach, kolaps, bezvedomie, tras končatín a poruchy dýchania. Väčšia dávka rýchlo podaná do cievy môže vyvolať spomalenie srdcového rytmu a zástavu srdca.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje anafylaktickým šokom alebo kožnými a slizničnými poruchami.

Alergická reakcia na Mesocain sa musí zdokumentovať, aby sa o nej nabudúce vedelo.

Liek nesmú užívať tehotné ženy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button