Medracet

MedracetMedracet patrí medzi kombinované preparáty, ktoré sa využívajú v liečbe bolesti. Liek je obľúbenou kombináciou účinnej zlúčeniny paracetamol (obsiahnutá napr. v lieku Paralen) a tramadol (obsiahnutá napr. v lieku Tramal).

Princíp


Kombinuje sa účinok oboch látok. Kým paracetamol blokuje enzým cyklooxygenáza a tým v organizme znižuje tvorbu látok potrebných pre plné vnímanie bolesti, tramadol pôsobí priamo na centrálny nervový systém.

Hoci paracetamol nie je sám o sebe až toľko silný, v kombinácii s tramadolom sú ich účinky veľmi dobré.

Využitie

Medracet je určený na liečbu stredne silnej a veľmi silnej bolesti.

Možno ho použiť u chorých s ťažkými ortopedickými bolesťami pri ochorení chrbtice alebo u pokročilých foriem artrózy, využiť sa môže u bolestí pri pásovom opare a pri nádorových bolestiach.

Podávanie

Dávkovanie Medracetu závisí na odporúčaní predpisujúceho lekára. Väčšinou sa predpisujú 2 tablety denne.

Dávka sa pri nedostatočnom efekte môže opatrne zvyšovať, nemala by však byť v žiadnom prípade prekročená denná dávka tramadolu 300 miligramov a paracetamolu 2600 miligramov.

Nevýhody

Ako je pre kombinované preparáty typické, objavujú sa aj tu nežiaduce účinky oboch použitých účinných látok.

Tramadol vyvoláva nechutenstvo, nevoľnosť, zápchu a vracanie. Liečený ľudia si tiež viac sťažujú na bolesti hlavy, motanie hlavy, únavu a ospalosť.

Pri predávkovaní môže dôjsť k poruche vedomia, zástave dychu a smrti.

Paracetamol má nežiaducich účinkov relatívne málo, vysoké dávky však môžu viesť k poškodeniu pečene (v kombinácii s alkoholom je riziko akútneho zlyhania pečene vyššie).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/medracet

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button